Nazwa przedmiotu:
Metody komputerowe w inżynierii lądowej
Koordynator przedmiotu:
dr inż. / Roman Jaskulski / asystent
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla specjalności (KB)
Kod przedmiotu:
BS2A_11
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 15h; Przygotowanie prezentacji na wykład 10h; Razem 25h = 1 ECTS
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykład - 15h; Razem 15h = 0,6 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest poznanie metod obliczeniowych wykorzystywanych w obliczeniach inżynierskich (m. in. metoda różnic skończonych oraz metoda elementów skończonych), w tym ich algorytmów oraz ograniczeń, a także nabycie praktycznych umiejętności modelowania zagadnień inżynierskich oraz rozwiązywania ich tymi metodami z wykorzystaniem programów komputerowych. Ponadto w ramach wykładów studenci zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami i technikami związanymi z technologią modelowania BIM.
Treści kształcenia:
W1 - Wprowadzenie do technologii BIM. Podstawowa terminologia (wymiarowość modeli, poziomy dojrzałości, etc.). W2 - BIM w porównaniu z CAD. Cechy modeli w technologii BIM. Klasyfikacja i standaryzacja w BIM – IFC. W3 - BIM jako technologia obejmująca cały proces inwestycji i życia budynku. Przegląd programów zgodnych z technologią BIM. Systemy otwarte. W4 - Główni adresaci technologii BIM: inwestor, projektant, wykonawca, użytkownik. BIM w biurze projektowym, koordynacja procesu projektowego. BIM na budowie: nadzór nad realizacją, przedmiary, kontrola harmonogramu, kontrola kosztów, koordynacja. BIM w eksploatacji i zarządzaniu obiektem. Koordynacja i współpraca międzybranżowa w technologii BIM. W5 - Zasady tworzenia modelu w technologii BIM. Obiekty, rodziny obiektów, relacje, więzy, klasyfikacja obiektów. Cechy obiektów i ich modyfikowanie. W6 - Typy modeli BIM. Poziomy rozwoju. Specyfikacje LOD (Level of Detail/Level of Development) i LOI (Level of Information). W7 - Organizacja pracy z wykorzystaniem technologii BIM. W8 - Specyfika zastosowania metody MES w ujęciu komputerowym
Metody oceny:
Obecność na wykładach jest nieobowiązkowa. 2. Weryfikacja osiągnięcia efektów uczenia się jest przeprowadzana za pomocą dwóch sprawdzianów. Pierwszym z nich jest przygotowanie i przedstawienie prezentacji multimedialnej na zadany temat. Drugim pisemne opracowanie na ten sam temat. 3. Zaliczenie zajęć wymaga zaliczenia obu sprawdzianów (przedstawienia prezentacji i oddania pisemnego opracowania). Za oba sprawdziany wystawiana jest najwyższa ocena wg obowiązującej skali ocen. Jest to jednocześnie ocena końcowa z zajęć. 4. Oceny uzyskiwane przez studentów są im podawane indywidualnie i niezwłocznie na ich wniosek ustnie lub pisemnie. Jako, że zaliczenie zajęć wykładowych jest równoznaczne z uzyskaniem za nie maksymalnej oceny wg skali przewidzianej przez Regulamin Studiów w PW, dlatego nie określa się trybu poprawiania oceny. Niezaliczone sprawdziany można zaliczyć w trybie uzgodnionym z prowadzącym zajęcia na wykładach w czasie semestru i w najwyżej jednym (wspólnym dla wszystkich zainteresowanych) dodatkowym terminie, który może być w szczególnych przypadkach wyznaczony także w czasie sesji egzaminacyjnej następującej bezpośrednio po semestrze, w którym odbywały się zajęcia. 5. Niezaliczenie przedmiotu oznacza konieczność powtarzania zajęć w całości. 6. Ze względu na przyjęte metody weryfikacji osiągnięcia efektów kształcenia (patrz punkt 2 Regulaminu przedmiotu) nie wprowadza się żadnych wymagań dotyczących rodzaju materiałów i urządzeń dopuszczonych do używania przez studentów podczas tejże weryfikacji, z zastrzeżeniem punktu 8, jeśli weryfikacja ta nie odbywa się w trakcie planowych zajęć. 7. Stwierdzenie niesamodzielności pracy podczas weryfikacji efektów uczenia się skutkuje niezaliczeniem przedmiotu. 8. Rejestrowanie dźwięku i obrazu podczas zajęć może się odbywać wyłącznie po uzyskaniu zgody prowadzącego zajęcia i tylko w zakresie, w jakim ta zgoda zostanie udzielona. 9. Ze względu na specyfikę przyjętej formy zaliczenia zajęć (prezentacja multimedialna i opracowanie pisemne) nie określa się zasad dostępu studentów do swoich prac. 10. Prawo interpretacji niniejszego regulaminu zastrzeżone jest wyłącznie dla prowadzącego przedmiot, przy czym nie narusza to praw studentów wynikających z § 11 ust. 4 i 5 Regulaminu studiów w PW. Sprawy nieuregulowane niniejszym regulaminem rozstrzyga obowiązujący Regulamin Studiów w PW lub inne nadrzędne akty prawne.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Rakowski G., Kacprzyk Z.: Metoda elementów skończonych w mechanice konstrukcji. Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2005. 2. Szmelter J.: Metody komputerowe w mechanice. PWN, Warszawa 1980. 3. Kleiber M.: Wprowadzenie do metody elementów skończonych. PWN, Warszawa-Poznań 1989.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Program studiów dostosowany do potrzeb społeczno-gospodarczych w ramach zadania 8 projektu NERW PW

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U02_01
Potrafi porozumiewać się w środowisku inżynierskim przy użyciu różnych technik.
Weryfikacja: Prezentacja (W)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_U02_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UO
Charakterystyka U03_02
Potrafi przekazać informację o osiągnięciach techniki budowlanej, nowych technologiach budowlanych i innych aspektach działalności projektanta, kierownika budowy, rzeczoznawcy budowlanego, w tym tych wynikających z zastosowania technologii BIM.
Weryfikacja: Prezentacja (W)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_U03_02
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UK
Charakterystyka U04_01
Potrafi przekazać informację o osiągnięciach techniki budowlanej, nowych technologiach budowlanych i innych aspektach działalności projektanta, kierownika budowy, rzeczoznawcy budowlanego, w tym tych wynikających z zastosowania technologii BIM.
Weryfikacja: Prezentacja (W)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_U04_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UK

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K03_01
Potrafi pracować w zespole. Ma świadomość odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania, związaną z pracą zespołową. Ma świadomość odpowiedzialności całego zespołu projektowego.
Weryfikacja: Prezentacja (W)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_K03_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_K