Nazwa przedmiotu:
Sprężarki, Dmuchawy i Wentylatory
Koordynator przedmiotu:
Mgr inż. Janusz Klammer
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Energetyka
Grupa przedmiotów:
Chłodnictwo i Klimatyzacja
Kod przedmiotu:
NS553
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawowe właściwości gazów. Przepływy gazów rzeczywistych, parametry statyczne i spiętrzenia, przepływy nieustalone. Połączenia w budowie maszyn, mechanizmy i zespoły w budowie maszyn. Termodynamika i wymiana ciepła, przewodzenie ciepła. Kinematyka układów nieswobodnych: więzy, współrzędne, prędkość i przyspieszenie. Dynamika ruchu posuwisto – zwrotnego i obrotowego, ruch harmoniczny. Umiejętność wykonywania rysunków technicznych i rysunków odręcznych.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Nauczenie sposobów opisywania metodami inżynierskimi (rysunki, wzory matematyczne, zbiory wartości liczbowych) budowy i procesów roboczych sprężarek, dmuchaw i wentylatorów.
Treści kształcenia:
Definicje i zastosowania. Systematyka rozwiązań konstrukcyjnych i systemowych. Właściwości fizyczne - powietrza, gazów technicznych i gazów procesowych. Procesy robocze, metody ich opisu i kryteria ich oceny. Charakterystyki, regulacja i sterowanie. Badania, próby zdatności i diagnostyka. Uwarunkowania eksploatacyjne i obsługa
Metody oceny:
Metody oceny: Ocena wystawiana jest na podstawie zaliczenia, którego jednolita dla wszystkich forma uzgodniona jest ze studentami na pierwszych zajęciach. Praca własna: Sporządzenie opracowania zawierającego treści merytoryczne przedmiotu, przedstawione metodami inżynierskimi i uzupełnione o wybrane zagadnienia dotyczące sprężarek, dmuchaw lub wentylatorów.
Egzamin:
Literatura:
Zalecana literatura: Samodzielne studiowanie, wyszukiwanie publikacji szczególnie interesujących studenta w tym zakresie, jaki został określony w II.B.12 (treści merytoryczne przedmiotu) Dodatkowa literatura: - Materiały na stronach http:// wybranych samodzielnie - Materiały na stronach http:// wskazanych przez wykładowcę - Dostępne poradniki inżyniera mechanika - Materiały dostarczone przez wykładowcę
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się