Nazwa przedmiotu:
Cyfrowe systemy sterowania
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Konrad Świrski
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Energetyka
Grupa przedmiotów:
Systemy Informatyczne w Energetyce
Kod przedmiotu:
NS558
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium15h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawowe wiadomości z zakresu energetyki cieplnej oraz podstaw eksploatacji odpowiadający ukończeniu V semestru wg planu studiów. Prerekwizyt w postaci wykładu PAS (Podstawy Automatyki i Sterowania)
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Widomości dotyczące nowoczesnych cyfrowych systemów sterowania (Distributed Control Systems) w energetyce. Zastosowanie systemów sterowania w regulacji i wspomaganiu procesów zarządczych. Podstawowa obsługa i programowanie systemów (laboratorium)
Treści kształcenia:
Wykład: Wiadomości dotyczące cyfrowych systemów sterowania w energetyce – funkcje i rola systemów, architektura, ewolucja techniczna, przykłady nowoczesnych rozwiązań. Dane techniczne, typowa specyfikacja przetargowa i dostawy, informacje dotyczące producentów. Zastosowanie systemów w sterowaniu i regulacji procesów w energetyce. Wykorzystanie systemów we wspomaganiu procesów optymalizacji produkcji i zarządzania przedsiębiorstwem oraz współpracy z Operatorem Systemu Przesyłowego I działaniami na rynku energii. Laboratorium: Praktyczne zapoznanie z systemami cyfrowego sterowania na przykładach OVATION i Delta V firmy OVATION. Podstawowe wykorzystanie systemu. Programowanie grafiki operatorskiej i układu regulacji.
Metody oceny:
System punktowy obejmujący pracę studentów na zajęciach i wyniki testu końcowego (internetowego) według zasad przedmiotu http://energetyka.itc.pw.edu.pl/dcs
Egzamin:
Literatura:
Zalecana literatura: Wszystkie informacje o przedmiocie dostępne w serwisie http://energetyka.itc.pw.edu.pl/dcs Dodatkowe literatura: Dostępne w serwisie http://energetyka.itc.pw.edu.pl/dcs
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się