Nazwa przedmiotu:
Instalacje sanitarne
Koordynator przedmiotu:
dr inż./Paweł Podwójci/ adiunkt
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria środowiska
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
ISK42
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
8
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład45h
  • Ćwiczenia30h
  • Laboratorium0h
  • Projekt30h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Mechanika płynów, Technologia wody i ścieków
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem zajęć jest zapoznanie studentów z budową, rozwiązaniami technicznymi i funkcjonowaniem instalacji sanitarnych w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Celem utylitarnym jest zapoznanie z podstawami projektowania instalacji wody zimnej, ciepłej i instalacji kanalizacyjnej w budynkach.
Treści kształcenia:
W - Wewnętrzne instalacje wodociągowe – pojęcia podstawowe. Normy zapotrzebowania wody. Części składowe instalacji wodociągowych. Układy instalacji wodociągowych. Wymagane ciśnienia, obliczenia hydrauliczne instalacji wodociągowych. Przyłącza wodociągowe i wodomierze. Zasada działania i zastosowanie urządzenia hydroforowego. Instalacje przeciwpożarowe. Wewnętrzne instalacje kanalizacyjne, układy i części składowe. Obliczenia hydrauliczne instalacji kanalizacyjnej. Lokalne urządzenia do oczyszczania ścieków. Ciepła woda użytkowa – normy zapotrzebowania na wodę. Zasady wymiarowania instalacji ciepłej wody użytkowej. Urządzenia do przygotowania c.w.u., rodzaje i zasady doboru. Układy instalacji i obliczenia hydrauliczne. Instalacja cyrkulacyjna – grawitacyjna i wymuszona. Zasobniki ciepłej wody użytkowej. Materiały (rury i kształtki) stosowane w instalacjach sanitarnych wewnętrznych. Ć - Ustalanie zapotrzebowania na wodę, obliczenia hydrauliczne instalacji wody zimnej i ciepłej, dobór wodomierza, hydroforu i podgrzewacza, obliczenia hydrauliczne przykanalika – ćwiczenia rachunkowe i dobór elementów instalacji wod.-kan. i c.w.u. wchodzących w skład projektu. P - Projekt instalacji wody zimnej, instalacji kanalizacyjnej i ciepłej wody użytkowej z cyrkulacją pompową dla budynku jedno- i wielorodzinnego.
Metody oceny:
E,o - egzamin i ocena z przedmiotu "Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest: • Zaliczenie tematyki wykładowej polegającej na uzyskaniu pozytywnej oceny z egzaminu przeprowadzonego w sesji egzaminacyjnej, • Zaliczenie kolokwiów z zakresu ćwiczeń audytoryjnych (dwa kolokwia w semestrze) • Obecność na ćwiczeniach projektowych i audytoryjnych (dopuszczalne po dwie nieobecności nieusprawiedliwione w semestrze), • Wykonanie i obrona ćwiczeń projektowych do ostatniego dnia zajęć w semestrze, W trakcie kolokwium można uzyskać max.10 pkt.: 6 pkt. – ocena dostateczna, 8 pkt. – ocena dobra,10 pkt. - ocena bardzo dobra. Ocena końcowa z przedmiotu ustalana jest jako średnia ważona: • 60 % oceny z egzaminu, • 20 % oceny z zaliczenia ćwiczeń audytoryjnych, • 20 % oceny z zaliczenia ćwiczeń projektowych. W przypadku niezaliczenia kolokwium istnieje możliwość wyznaczenia terminu poprawkowego w terminie ustalonym z prowadzącym. W przypadku uczęszczania na zajęcia projektowe i niezaliczenia projektów, istnieje możliwość wyznaczenia dodatkowego terminu obrony projektów bez konieczności powtórnego uczęszczania na zajęcia (termin zostanie ustalony z prowadzącym zajęcia projektowe). "
Egzamin:
Literatura:
"[1] Sosnowski S., Tabernacki J.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne w budynkach. WPW Warszawa, 1997. [2] Chudzicki J., Sosnowski S.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne. Materiały pomocnicze do ćwiczeń. WPW Warszawa, 1999. [3] Tabernacki J., Sosnowski S., Heidrich Z.: Projektowanie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. Arkady, Warszawa, 1985 "
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się