Nazwa przedmiotu:
Projektowanie i grafika inżynierska
Koordynator przedmiotu:
Dr inż. Andrzej Sęk
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Grupa przedmiotów:
Technologie Elektryczne
Kod przedmiotu:
PROIN
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium30h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
matematyka, fizyka, informatyka w zakresie przedmiotów tzw. podstawowych dla kierunku
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zapoznanie z zasadami graficznego zapisu konstrukcji i odwzorowań brył przestrzennych na płaszczyźnie. Opanowanie podstaw zapisu postaci konstrukcyjnej o niewielkim i dużym stopniu uszczegółowienia. Opanowanie podstaw wykonywania rysunków złożeniowych. Praktyczne czytanie rysunków maszyn, urządzeń i układów technicznych.
Treści kształcenia:
Projektowanie obiektów i procesów jako podstawowy element działalności inżynierskiej. Formułowanie i analiza zadań technicznych, poszukiwanie koncepcji rozwiązania – metody i techniki wspomagające. Modelowanie i optymalizacja w projektowaniu. Polskie Normy i ich zastosowanie. Zasady graficznego zapisu konstrukcji i odwzorowań brył przestrzennych na płaszczyźnie. Geometryczne podstawy zapisu postaci konstrukcyjnej: rzutowanie prostokątne i aksonometryczne – punkt, prosta, płaszczyzna, wielościan, powierzchnia, bryła. Zapis postaci konstrukcyjnej o niewielkim stopniu uszczegółowienia wraz z zapisem układu wymiarów. Zapis postaci konstrukcyjnej o większym stopniu uszczegółowienia z zastosowaniem przekrojów prostych i złożonych, kładów, widoków i uproszczeń rysunkowych. Opanowanie podstaw wykonywania rysunków złożeniowych elementów zbudowanych z większej liczby obiektów konstrukcyjnych. Komputerowy zapis konstrukcji z wykorzystaniem programów graficznych. Zastosowanie programów z grupy CAD (np.: AutoCAD,) do graficznego zapisu konstrukcji o różnym stopniu uszczegółowienia.
Metody oceny:
Kolokwium na zakończenie semestru. Ocena bieżących postępów na podstawie zapisów postaci konstrukcyjnych o niewielkim i większym stopniu uszczegółowienia oraz prac domowych.
Egzamin:
Literatura:
1. J. Mazur, K. Kosinski, K. Polakowski; Grafika inżynierska z wykorzystaniem metod CAD. WPW 2006 r. 2. Instrukcja użytkowania programu AutoCad 2009Pl w zakresie graficznego zapisu konstrukcji dla studentów Wydziału Elektrycznego PW.– Dostępna na zajęciach w formie elektronicznej. 3. Polskie Normy.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się