- Nazwa przedmiotu:
- Dynamika i sterowanie procesów przemysłowych
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. / Mariusz Markowski / adiunkt
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Mechanika i Budowa Maszyn
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe z możliwością wyboru
- Kod przedmiotu:
- IMA06
- Semestr nominalny:
- 7 / rok ak. 2009/2010
- Liczba punktów ECTS:
- 4
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt15h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie z metodami modelowania aparatów eksploatowanych w stanie nieustalonym. Celem nauczania przedmiotu jest poznanie matematycznych opisów dynamiki aparatów do wymiany ciepła i masy oraz nabycie umiejętności projektowania prostych układów sterowania.
- Treści kształcenia:
- W - Sterowanie i dynamika procesów: pojęcia ogólne. Projektowanie i sterowanie procesów w warunkach stanu ustalonego. Tworzenie modeli dynamicznych; układy o parametrach skupionych i rozłożonych. Modele matematyczne stosowane do opisu dynamiki wymienników ciepła. Charakterystyki częstotliwościowe wymienników ciepła. Dynamika procesów absorpcji, rektyfikacji i adsorpcji. Modele hydrodynamiki strumieni w reaktorze. Analiza układów nie liniowych. Projektowanie prostych układów sterowania. Elementy układów regulacji. Wielowymiarowe układy sterowania.
P - Ćwiczenia projektowe są podzielone na dwa etapy. W pierwszym etapie student tworzy proste analityczne modele dynamiki aparatów oraz wykonuje obliczenia numeryczne. Nabyta w ten sposób podstawowa wiedz umożliwia wykonanie przez studenta samodzielnej pracy projektowej, gdzie prowadzący występuje w roli konsultanta.
- Metody oceny:
- Wykład nie jest formą zajęć obowiązkowych, ale obecność studentów jest zalecana. Ćwiczenia projektowe są podzielone na dwa etapy. W pierwszym etapie student tworzy proste analityczne modele dynamiki aparatów oraz wykonuje obliczenia numeryczne. Nabyta w ten sposób podstawowa wiedz umożliwia wykonanie przez studenta samodzielnej pracy projektowej, gdzie prowadzący występuje w roli konsultanta. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z projektu oraz pisemnego kolokwium obejmującego treści przekazane na zajęciach wykładowych.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Douglas J.M.: Dynamika i sterowanie procesów, WNT, Warszawa, 1976.
2. Piekarski M., Poniewski M.: Dynamika i sterowanie procesami wymiany ciepła i masy, WNT, Warszawa, 1994.
3. Szacka K.: Teoria układów dynamicznych. Wyd. 3, 1999 r. Oficyna Wyd. PW. Wiadomości wstępne z automatyki i sterowania.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się