Nazwa przedmiotu:
Produkty i systemy mechatroniczne
Koordynator przedmiotu:
dr inż. / Jerzy Dobrosielski / starszy wykładowca
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
IMS10/1
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem nauczania przedmiotu jest umożliwienie studentom zdobycia nowoczesnej wiedzy menedżerskiej i nabycia praktycznych umiejętności z zakresu organizowania nowoczesnych struktur przedsiębiorstw produkcyjnych i innych, z uwzględnieniem nowoczesnych technologii, w tym technologii informatycznych oraz mechatronicznych. Przedstawione też zostaną współczesne koncepcje kierowania zespołami ludzkimi oraz nowoczesne metody organizacji pracy i systemów produkcyjnych.
Treści kształcenia:
W - Koncepcje mechatroniki i mechatronizacji. Mechatronika jako nowy trend w projektowaniu i edukacji. Budowa i zastosowanie systemów mechatronicznych. Mechatroniczne koncepcje ulepszania systemów technicznych. Atrybuty i zastosowania produktów mechatronicznych. Koncepcje i formy postępu mechatronicznego w nauce, technice, biznesie i rolnictwie. Wpływ mechatronizacji na jakość i bezpieczeństwo pracy w przemyśle i rolnictwie.
Metody oceny:
Obecność studentów na wykładach nie jest obowiązkowa, lecz jest zalecana. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z pisemnego kolokwium. Podczas kolokwium studenci powinni opracować trzy podane tematy. Za każdy temat student może uzyskać do pięciu punktów, a pozytywna ocena jest uwarunkowana uzyskaniem co najmniej ośmiu punktów.
Egzamin:
Literatura:
1. Hamrol A., Mantura W., Zarządzanie jakością, PWN 1999. 2. Mikucki K., Sarniak M., Mechatronika na farmie i w sadzie, Pomiary. Automatyka. Robotyka. Nr 4, 1998. 3. Mikucki K., Ziemski W., Wybrane aspekty jakości systemów mechatronicznych, Pomiary. Automatyka. Robotyka. Nr 7-8, 2000.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się