- Nazwa przedmiotu:
- Inżynieria materiałowa
- Koordynator przedmiotu:
- dr hab. inż. / Ewa Kasprzycka / profesor nadzwyczajny
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Mechanika i Budowa Maszyn
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- IIMK05
- Semestr nominalny:
- 1 / rok ak. 2009/2010
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia15h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie z warunkami i metodyką doboru materiałów konstrukcyjnych dla zdefiniowanych warunków eksploatacji: poziom i rodzaj obciążeń mechanicznych (statycznych lub dynamicznych), temperatura eksploatacji, zagrożenie kruchym pękaniem (podstawy mechaniki pękania), obciążenia zmęczeniowe, warunki pełzania materiałów, korozja chemiczna i atmosferyczna. Struktura materiału i jej wpływ na własności i trwałość eksploatacyjną.
Celem nauczania przedmiotu jest nabycie umiejętności oceny materiałów ze względu na ich przydatność w założonych warunkach eksploatacji, umiejętność znajdowania poprawnych wskaźników doboru materiału i wskazanie kierunków poprawy tych wskaźników.
- Treści kształcenia:
- W - Ogólna charakterystyka warunków eksploatacji nowoczesnych materiałów: Zachowanie materiałów pod obciążeniem mechanicznym w warunkach niskich i wysokich temperatur, oddziaływanie środowiska na materiał - korozja chemiczna i elektrochemiczna. Struktura i własności nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych, rodzaje wiązań a moduł Younga, wytrzymałość twardość i odporność na pękanie w aspekcie ciężaru właściwego jako kryterium doboru i projektowania. Defekty sieci krystalicznej i ich wpływ na własności materiałów. Wybrane aspekty zmęczenia materiałów (zmęczenie niskocyklowe i wysokocyklowe). Defekty sieci, prawa dyfuzji w sieci krystalicznej i pełzanie. Mechanizm utleniania metali, w temperaturach wysokich i w środowisku naturalnym. Ochrona katodowa anodowa i protektorowa oraz inhibitory korozji. Kompleksowe projektowanie obiektów do pracy w wysokich temperaturach ze względu na kształt obiektu i strukturę materiału (nadstopy).
Ć - Projektowanie i dobór materiału ze względu na moduł Younga i ciężar właściwy. Projektowanie i dobór materiału ze względu na odkształcenie plastyczne i ciężar właściwy. Projektowanie i dobór materiału ze względu na nagłe pękanie i zmęczenie materiału. Projektowanie i dobór materiału ze względu na ograniczenia wynikające ze zjawiska pełzania. Projektowanie i dobór materiału ze względu na korozję.
- Metody oceny:
- Wykłady i ćwiczenia oceniane są łącznie. Warunkiem zaliczenia przedmiotu będzie poprawna odpowiedź na przynajmniej dwa spośród czterech tematów teoretycznych i rozwiązanie zadania podczas sprawdzianu pisemnego w przedostatnim dniu zajęć, a także obecność podczas ćwiczeń rachunkowych. Przewidziane jest także uwzględnienie aktywności podczas zajęć wyrażone uczestnictwem w dyskusji i rozwiązywaniu zadań.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Michael F. Ashby, David R. H. Jones., Materiały inżynierskie, t. I i II, WNT, Warszawa 1995
2. Michael F. Ashby, Dobór materiałów w projektowaniu inżynierskim, WNT, Warszawa 1998
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się