- Nazwa przedmiotu:
- Mechanika procesów roboczych
- Koordynator przedmiotu:
- prof. dr hab. inż. / Daniela Żuk
- Status przedmiotu:
- Fakultatywny ograniczonego wyboru
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Mechanika i Budowa Maszyn
- Grupa przedmiotów:
- Obieralne
- Kod przedmiotu:
- IIMK17/4
- Semestr nominalny:
- 3 / rok ak. 2009/2010
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Poznanie zjawisk mechanicznych zachodzących w materiałach rolniczych i glebie. Sposoby określania wybranych stanów naprężeń występujących w materiałach roślinnych na skutek oddziaływania maszyn.
- Treści kształcenia:
- W - Podstawy statyki ośrodków rozdrobnionych ciał stałych. Płaski i przestrzenny stan naprężeń. Stany graniczne rozdrobnionych ciał stałych. Współczynnik ruchliwości. Charakterystyka wymiarowa materiałów rozdrobnionych. Własności materiałów sypkich i ziarnistych. Związki między naprężeniami a odkształceniami. Naprężenia w nieruchomym złożu. Warunki równowagi. Naprężenia w złożu na poziomej i pochylonej powierzchni. Ciśnienie statyczne działające na ściany i dno szerokich i wąskich zbiorników. Naprężenia miejscowe w materiale sypkim i ziarnistym. Transport materiałów sypkich. Przepływ materiałów sypkich i ziarnistych przez otwory. Samoczynny ruch materiału sypkiego w nachylonych korytach rurach kolankach. Wymuszony ruch materiału sypkiego. Gleba. Ogólne wiadomości o glebie. Mechanika gleby. Gleba jako podstawa produkcji roślinnej. Wpływ roślin i mechanizacji na środowisko glebowe. Ochrona gleby i ulepszanie jej właściwości. Proces cięcia i warunki decydujące o jego przebiegu. Wpływ fizycznych i mechanicznych właściwości roślin na proces cięcia. Wpływ zespołu tnącego na proces cięcia. Ocena procesu cięcia. Proces młócenia i warunki decydujące o jego przebiegu. Czynniki wpływające na proces młócenia. Wpływ zespołu tnącego i materiału na przebieg procesu. Kryteria oceny jakości procesu młócenia. Proces obłuskiwania nasion rzepaku. Warunki obłuskiwania. Modele obłuskiwania.
- Metody oceny:
- Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z zaliczenia dotyczącego materiału przerabianego na wykładach.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Żuk D., Agromechanika, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 1994
2. Żuk D., Inżynieria procesów bioagrotechnicznych, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2003
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się