- Nazwa przedmiotu:
- Geologia
- Koordynator przedmiotu:
- mgr inż. / Adam Heród / starszy wykładowca
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Budownictwo
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- IBP05
- Semestr nominalny:
- 3 / rok ak. 2009/2010
- Liczba punktów ECTS:
- 3
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia15h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- -
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie z ogólną charakterystyką procesów geologicznych i ich zjawisk oraz działalnością lodowców i zasadami sporządzania i korzystania z dokumentacji geologiczno – inżynierskich.
Cel - przygotowanie studentów budownictwa do dalszych studiów w zakresie „ mechaniki gruntów i fundamentowania”, a następnie, w dalszej przyszłości, jako inżynierów do współpracy z geologiem – dokumentatorem opracowującym ocenę podłoża gruntowego dla projektowanego obiektu.
- Treści kształcenia:
- W - Wstęp. Ogólne wiadomości o Ziemi. Procesy geologiczne wewnętrzne i geneza skał magmowych i metamorficznych. Procesy geologiczne zewnętrzne i geneza skał osadowych. Działalność wód opadowych i rzek. Utwory polodowcowe na terenie Polski ze specjalnym uwzględnieniem Płocka i Mazowsza. Hydrogeologia. Geneza wód podziemnych i ich podstawowe prawa. Rodzaje skał i warunki geologiczno - inżynierskie na terenie Polski w strefie przypowierzchniowej ze specjalnym uwzględnieniem problemów Płocka i Mazowsza. Terenowe prace geologiczno - inżynierskie dla potrzeb budownictwa. Elementy prawa geologicznego. Technologia wierceń .Badania własności skał " in situ " . Zasady sporządzania i korzystania z dokumentacji geologiczno - inżynierskiej. Kategorie geotechniczne. Dwa sprawdziany zaliczeniowe. Ć - Minerały skałotwórcze skał magmowych. Skały magmowe. Struktury i tekstury skał magmowych. Makroskopowe rozpoznawanie skał magmowych. Skały osadowe klastyczne, chemiczne i organogeniczne. Skały metamorficzne. Technika wykonywania przekroju geologiczno - inżynierskiego na podstawie wierceń. Ocena warunków gruntowo - wodnych działki budowlanej na podstawie mapy geologiczno -inżynierskiej i badań w terenie. Sprawdzian zaliczeniowy - rozpoznanie skał.
- Metody oceny:
- Podstawą zaliczenia wykładów są dwa sprawdziany w semestrze.
Ćwiczenia audytoryjne zaliczane są na podstawie: obecności na zajęciach, rozpoznanie makroskopowe wybranych skał, złożeniu i obronie prac indywidualnych.
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie 12 punktów z 20, wg. skali:
12 p. ocena 3
13 – 14 ocena 3,5
15 – 16 ocena 4
17 – 18 ocena 4,5
19 – 20 ocena 5
Forma kontaktu - konsultacje
- Egzamin:
- Literatura:
- 1.Elżbieta Lenczewska – Samotyja, Adam Łowisk, Przewodnik do ćwiczeń z geologii inżynierskiej i petrografii, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 1992.
2. Witold Cezariusz Kowalski, Geologia Inżynierska, Wydawnictwo Geologiczne, Warszawa 1988.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się