Nazwa przedmiotu:
Konstrukcje drewniane
Koordynator przedmiotu:
dr inż./ Krzysztof Pietrzak / starszy wykładowca
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe z mozliwością wyboru
Kod przedmiotu:
IBS04
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wytrzymałość materiałów, Budownictwo ogólne, Wstęp do projektowania konstrukcji
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem dydaktycznym przedmiotu jest nauczenie studentów wymiarowania elementów konstrukcji z drewna litego, o przekrojach złożonych i elementów z drewna klejonego warstwowo
Treści kształcenia:
W - Wiadomości wstępne, ogólna charakterystyka drewna, właściwości fizyczne i mechaniczne. Klasyfikacja drewna, wyroby i asortymenty tarcicy, materiały drewnopochodne. Wymiarowanie elementów konstrukcji drewnianych, przekroje lite i złożone. Łączniki sworzniowe, płytki kolczaste i pierścienie zębate. Wymiarowanie połączeń. Konstrukcje zespolone z drewna i materiałów drewnopochodnych. Konstrukcje klejone, wymiarowanie, kleje i technologia wykonania. Systemy budownictwa drewnianego, lekkie konstrukcje szkieletowe. Czynniki korozji biologicznej. Sposoby i środki ochrony drewna przed korozją biologiczną i ogniem. Sprawdzian zaliczeniowy. P - Wymiarowanie przekrojów elementów złożonych na łączniki mechaniczne i złącza klejone, ściskanych osiowo i mimośrodowo oraz zginanych. Projektowanie wybranych elementów konstrukcji. Zakres ćwiczeń projektowych obejmuje: 1. Elementy ściskane o zadanym przekroju złożonym, z wykorzystaniem na łączników mechanicznych. 2. Belkę stropową o przekroju złożonym. 3. Dźwigar dachowy klejony o zmiennej sztywności.
Metody oceny:
1. Warunki zaliczenia przedmiotu: - obecność na ćwiczeniach projektowych, - zaliczenie przedmiotu obejmuje zaliczenie wykładów i zajęć projektowych. Ocena końcowa jest średnią z uzyskanych ocen zaliczenia wykładów i zajęć projektowych. 2. Zaliczenie treści wykładów odbywa się w formie sprawdzianu pisemnego na ostatnich zajęciach, a uzyskana pozytywna ocena (co najmniej 3) jest oceną zaliczeniową wykładów. Termin sprawdzianu poprawkowego będzie ustalany indywidualnie. 3. Zaliczenie zajęć projektowych obejmuje wykonanie i oddanie arkuszy projektowych oraz ich ustna obrona. Obrony arkuszy projektowych odbywają się w trakcie ich oddawania w ustalonych terminach. Za każde ćwiczenie projektowe (wykonanie arkusza i obrona) wystawiana jest ocena łączna. Ocena zaliczenia zajęć jest średnią z uzyskanych ocen, przy czym wymagane jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich ćwiczeń projektowych.Każde ćwiczenie można zaliczyć w terminie poprawkowym ustalonym indywidualnie.
Egzamin:
Literatura:
1. PN-B-03150:2000, Konstrukcje drewniane, Obliczenia statyczne i projektowanie. 2. Mielczarek Zb., Budownictwo drewniane, Arkady, Warszawa 1994. 3. Neuhaus H., Budownictwo drewniane, Polskie Wydawnictwo techniczne, Rzeszów 2004. 4. Nożyński W., Przykłady obliczeń konstrukcji budowlanych z drewna, Wyd. Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2000.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się