Nazwa przedmiotu:
HES - Wycena nieruchomości i przedsiębiorstw
Koordynator przedmiotu:
Mieczysław Prystupa Prof. nzw. dr hab. inż.
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Inżynieria Komunikacyjna
Kod przedmiotu:
brak
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład450h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawowe umiejętności z zakresu: budownictwa, geodezji, ekonomi oraz technologii i organizacji budownictwa. Problematyka przedmiotu jest problematyką interdyscyplinarną opartą na naukach technicznych; w szczególności na budownictwie i geodezji, naukach ekonomicznych; w szczególności inżynierii finansowej. Ważnym segmentem wiedzy są także elementy prawa, w tym prawa budowlanego. Słuchaczami przedmiotu powinni być absolwenci studiów inżynierskich lub studenci ostatniego roku studiów.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Umiejętności nabyte w trakcie prowadzenia przedmiotu pozwolą studentom poznanie problematyki wyceny nieruchomości, przedsiębiorstw i ich składników majątkowych. W szczególności przedmiot ma dostarczyć słuchaczom niezbędnych informacji dotyczących rodzajów nieruchomości ich funkcji i znaczenia w gospodarce rynkowej. Ponadto w ramach przedmiotu naleŜy zapoznać słuchaczy z podstawowymi definicjami wartości nieruchomości i przedsiębiorstw celami wyceny oraz sposobami wycen obowiązujących w Polsce i na świecie. Umiejętności nabyte w trakcie prowadzenia przedmiotu są istotnym uzupełnieniem umiejętności planowania i organizacji procesów inwestycyjnych w budownictwie oraz zasad prowadzenia działalności gospodarczej.
Treści kształcenia:
Rodzaje nieruchomości ich definicje i funkcje Typy i rodzaje wartości nieruchomości Charakterystyka praw do nieruchomości Podstawowe cele wycen i sposoby określania wartości Podejścia, metody techniki wyceny nieruchomości stosowane w Polsce i na świecie, Podstawy zarządzania nieruchomościami Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce Struktura przedsiębiorstw Rynek przedsiębiorstw i ich części zorganizowanych Cele i funkcje wyceny przedsiębiorstw Metody rynkowe wyceny przedsiębiorstw Metody majątkowe wyceny Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa
Metody oceny:
Zaliczenie wykładów na podstawie 2 kolokwiów
Egzamin:
Literatura:
Ustawa z dnia 21sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j.: Dz. U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 z późniejszymi zmianami). Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz. U. z 2004 r. nr 207, poz. 2109 z późniejszymi zmianami). Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 z późniejszymi zmianami). Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. nr 155, poź. zm. 1095 z późniejszymi zmianami). Standardy zawodowe rzeczoznawców majątkowych, PFSRM, Warszawa, 2004. Międzynarodowe Standardy Wyceny, PFSRM, Warszawa, 2005. Mączyńska E. , Wycena przedsiębiorstw - Zasady, Procedury, Metody, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2005. Mączyńska E., Prystupa M., Rygiel K., :Ile jest warta nieruchomość, Poltext, Warszawa, 2004. Prystupa M,.: Wycena nieruchomości przy zastosowaniu podejścia porównawczego, PFSRM, Warszawa, 2003. Prystupa M,.: Wycena nieruchomości i przedsiębiorstw w podejściu dochodowym, ALMAMER, Warszawa, 2008.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się