Nazwa przedmiotu:
Konstrukcje betonowe III
Koordynator przedmiotu:
Michał Knauff, Prof. nzw. dr hab. inż.
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Inżynieria Produkcji Budowlanej
Kod przedmiotu:
brak
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład225h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt450h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Potrzebne są podstawowe informacje o siłach przekrojowych w płytach, tarczach i powłokach cienkościennych I zaliczony kurs żelbetu na poziomie inżynierskim.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Teoria i zasady projektowania podstawowych konstrukcji sprężonych (stropy i przekrycia, zbiorniki walcowe). Ćwiczenia dotyczą projektowania fundamentów i ścian oporowych.
Treści kształcenia:
Konstrukcje sprężone - idea, definicja, zarys historii. Materiały stosowane do konstrukcji sprężonych. Wykonywanie elementów strunobetonowych metodą długich torów. Kablobeton - budowa cięgien sprężających, zakotwień i kanałów kablowych, technologia sprężania i zabezpieczanie cięgien przed korozją. Naprężenia w betonie wywołane sprężeniem Doraźne i opóźnione straty sprężenia. Stan graniczny nośności. elementów zginanych i rozciąganych. Ścinanie. Sytuacja początkowa. Sytuacja trwała - zarysowanie w przekrojach normalnych, graniczne szerokości rys i inne wymagania, siła rysująca i moment rysujący, warunek braku rozciągania. Główne naprężenia rozciągające i rysy ukośne. Ugięcia elementów sprężonych. Strefa zakotwienia w kablobetonie i strefa zakotwienia w strunobetonie. Przykłady konstrukcji sprężonych w budownictwie ogólnym i przemysłowym. Sprężone konstrukcje zespolone i konstrukcje z cięgnami bez przyczepności. Sprężanie zbiorników. Ćwiczenia projektowe. Fragment projektu belki sprężonej (redukcja naprężeń i nośność w danym przekroju sprężonym) – zaliczany na podstawie obliczeń, szkiców i obrony w pierwszej połowie semestru. Projekt ściany oporowej obliczenia, rysunki, obrona projektu. Ćwiczenia są identyczne z ćwiczeniami na sem. 7 studiów I stopnia KBI.
Metody oceny:
Wykład prowadzi się przez dwie godziny tygodniowo do połowy semestru - zalicza się na podstawie pisemnego kolokwium. Fragment projektu belki sprężonej zalicza się na podstawie obliczeń, szkiców i obrony w pierwszej połowie semestru. Projekt ściany oporowej na podstawie obrony projektu.
Egzamin:
Literatura:
Wykładowca rozdaje studentom kopie folii wyświetlanych na wykładach, prowadzący ćwiczenia udostępniają wzorce ćwiczeń. Te materiały są podstawowymi źródłami umożliwiającymi zaliczenie przedmiotu. Wykład i ćwiczenia są ściśle związane z normami projektowania (b. ważne są tu normy obciążeń i normy dotyczące fundamentowania) i przede wszystkim z normą „PN-B-03264: Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne i projektowanie”). Ponadto pożyteczne mogą być: „PN-EN 1992-1-1: Eurokod 2. Projektowanie konstrukcji betonu. Część 1-1” oraz książki: Ajdukiewicz A., Mames J.: Konstrukcje z betonu sprężonego. Polski Cement, Kraków 2004, Wymienione powyżej opracowania są bardzo obszerne – przygotowanie się do egzaminu wyłącznie na podstawie lektur, bez materiałów z wykładów, może okazać się zbyt trudne.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się