Nazwa przedmiotu:
Metody doświadczalne mechaniki
Koordynator przedmiotu:
Aniela Glinicka, Dr hab. inż., Cezary Ajdukiewicz, Dr. inż.
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Teoria i Komputerowa Analiza Konstrukcji
Kod przedmiotu:
brak
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład225h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium225h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Znajomość podstawowych zagadnień wytrzymałości materiałów. Rozumienie pojęć liniowych i nieliniowych własności materiałów spręŜystych i niespręŜystych oraz pojęcia obciąŜenia statycznego i dynamicznego. Znajomość zagadnień analizy stanu napręŜenia, odkształcenia i przemieszczenia w prętach, tarczach i płytach. Przedmioty: Algebra i Analiza Matematyczna. Mechanika Teoretyczna. Wytrzymałość Materiałów . Mechanika Budowli, Teoria SpręŜystości.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Poznanie metod badawczych stosowanych w mechanice ciała stałego. Zapoznanie się z aparaturą badawczą i pomiarową. Umiejętność zaprogramowania i przeprowadzenia prostego i złożonego badania wytrzymałościowego. Umiejętność interpretacji wyników badań wytrzymałościowych materiałów konstrukcyjnych, takich jak stal, aluminium, beton, itp. Poznanie metod pomiarowych do analizy pól przemieszczeń i odkształceń na płaszczyźnie badanego obiektu. Zapoznanie się z podstawowymi metodami badawczymi dynamicznych i zmęczeniowych własności materiałów.
Treści kształcenia:
Wprowadzenie do realizacji i interpretacji podstawowych badań doświadczalnych mechaniki ciała stałego. Aparatura do realizacji i pomiarów obciąŜeń prostych i złoŜonych. Aparatura do pomiarów przemieszczeń liniowych i kątowych – mechaniczna, optyczna i elektryczna. Zastosowanie automatycznych systemów pomiarowych w statycznych badaniach materiałowych. Tensometria elektrooporowa i jej zastosowanie w analizie złoŜonych stanów odkształcenia. Badania modelowe materiałów optycznie czułych – elastooptyka, badania w świetle przechodzącym i odbitym. Metoda mory i jej zastosowania w analizie przemieszczeń i odkształceń płaskich elementów konstrukcji Fotogrametria i jej zastosowania w analizie przemieszczeń i odkształceń elementów konstrukcji. Przykład badania płaskiego elementu konstrukcji. Badania dynamiczne i zmęczeniowe materiałów – zastosowanie nowoczesnej aparatury pomiarowej. Przykłady realizacji badań konstrukcji – wizyta w wybranym Laboratorium poza Wydziałem
Metody oceny:
• Ocenianie ciągłe (obecność, aktywność) • Zaliczenie
Egzamin:
Literatura:
Szczepiński W. (red.): Mechanika techniczna. Metody doświadczalne mechaniki ciała stałego. PWN, Warszawa 1984. Orłoś Z. (red.): Doświadczalna analiza odkształceń i naprężeń. PWN, Warszawa 1977. Dietrich L.: Stan i perspektywy mechanicznych badań materiałów. XX Sympozjum Mechaniki Eksperymentalnej Ciała Stałego. Polanica Zdrój 2002r., referaty str. 10 – 25. Glinicka A.: Badania doświadczalne w mechanice konstrukcji budowlanych. XXII Sympozjum Mechaniki Eksperymentalnej Ciała Stałego. Jachranka 2006r., referaty str. 47 – 64.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się