Nazwa przedmiotu:
Podstawy techniki mikroprocesorowej
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Ryszard Kowalik, ryszard.kowalik@ien.pw.edu.pl, tel. +48222345618
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Elektrotechnika
Grupa przedmiotów:
Wspólne
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Elektrotechnika, Podstawy elektroniki i energoelektroniki. Rozumienie zagadnień z zakresu elektroniki i energoelektroniki, rozumienie zjawisk fizycznych w urządzeniach elektronicznych, rozumienie problemów związanych z zastosowaniem nowoczesnych układów elektronicznych, Wykaz przedmiotów lub programów, które należy zaliczyć: Elektrotechnika, Podstawy elektroniki i energoelektroniki
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zapoznanie z budową i zasadą działania urządzeń mikroprocesorowych. Poznanie nowoczesnych rozwiązań urządzeń opartych na technice mikroprocesorowej. Poznanie podstaw języków programowania na przykładzie Dydaktycznego Systemu Mikroprocesorowego DSM-51.
Treści kształcenia:
Podstawy techniki cyfrowej w tym układów kombinacyjnych oraz sekwencyjnych, cechy i konstrukcja układów programowalnych w tym PAL/GAL, zasady działania oraz funkcje spełniane w urządzeniu mikroprocesorowym przez mikroprocesor (w tym opis cyklu rozkazowego, mechanizmu przerwań) oraz jego części składowe takie jak np. jednostka arytmetyczno-logiczna, wskaźnik stosu, licznik itp., zasady działania oraz funkcje spełniane w urządzeniu mikroprocesorowym przez układy dodatkowe takie jak m.in. układ generujący sygnał RESET, układ generatora przebiegu podstawowego, dekoder adresów, pamięci ROM (PROM, EPROM, EEPROM, FLASH) i RAM (SRAM, DRAM, DPRAM), zasady działania oraz funkcje spełniane w urządzeniu mikroprocesorowym przez układy wejść i wyjść cyfrowych, przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe, inteligentne układy peryferyjne np. programowalne bufory wejścia/wyjścia, sterownik wyświetlacza LCD, podstawy programowania mikroprocesora na przykładzie układu 8051 oraz jego implementacji w postaci systemu dydaktycznego DSM-51, instrukcje języka ASEMBLER.
Metody oceny:
brak
Egzamin:
Literatura:
Materiały dydaktyczne – postać cyfrowa www.ien.pw.edu.pl
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się