- Nazwa przedmiotu:
- Podstawy analizy energetyczno-ekologicznej obiektu budowlanego
- Koordynator przedmiotu:
- dr hab. /Jan Górzyński/ profesor nadzwyczajny
- Status przedmiotu:
- Fakultatywny ograniczonego wyboru
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Budownictwo
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe z możliwością wyboru
- Kod przedmiotu:
- IIBK06/1
- Semestr nominalny:
- 1 / rok ak. 2009/2010
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt15h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Fizyka, fizyka budowli, materiały budowlane, budownictwo ogólne
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie słuchaczy z wiedzą o charakterze ogólnym z zakresu podstaw analizy energetyczno-ekologicznej (LCA), która jest narzędziem oceny środowiskowej wyrobów, procesów, usług, obiektów. Nauczanie przedmiotu ma zapewnić poznanie podstawowej wiedzy: pojęcia podstawowe, podstawy wiedzy o obciążeniach środowiska generowanych w działalności gospodarczej oraz ich oddziaływaniu na środowisko i kwantyfikacji tego oddziaływania nie tylko podczas eksploatacji, lecz również biorąc pod uwagę pełny cykl istnienia. Podstawą oceny środowiskowej wyrobów i obiektów jest określanie ich charakterystyk energetyczno-ekologicznych uzyskiwane przez określenie kryteriów oceny którymi są wskaźniki kategorii oddziaływania. Również zapoznanie słuchaczy z podstawowymi zastosowaniami analizy LCA.
- Treści kształcenia:
- W - Podstawowe definicje i określenia w analizie energetyczno-ekologicznej w pełnym cyklu istnienia (LCA). Obciążenia środowiska w wyniku produkcji wyrobów i ich użytkowania oraz ich skutki. Kwantyfikacja oddziaływania obciążeń środowiska i kategorie oddziaływania na środowisko. Charakterystyka energetyczno-ekologiczna wyrobów i obiektów. Skumulowane obciążenia środowiska i metody ich określania. Metodologia analiz pełnego cyklu istnienia LCA. Systemowe podejście w analizie energetyczno-ekologicznej obiektów budowlanych. Określanie skumulowanych obciążeń środowiska w pełnym cyklu istnienia obiektów. Praktyka wykonywania analizy LCA w odniesieniu do wyrobów budowlanych i budynków. Zastosowanie analizy LCA w deklaracjach środowiskowych wyrobów budowlanych i budynków.
P - Określanie charakterystyki energetyczno-ekologicznej obiektów budowlanych i metodyka ich wykonywania. Sformułowanie tematów prac przez poszczególnych uczestników zajęć w porozumieniu z prowadzącym. Prezentacja stanu zaawansowania prac na zajęciach projektowych prowadzonych w formie seminaryjnej, ocena poprawności wykonania poszczególnych fragmentów prac. Prezentacja zakończonych prac i dyskusja wyników.
- Metody oceny:
- Warunkiem zaliczenia zajęć projektowych jest obecność na zajęciach i czynne w nich uczestnictwo, udział w sformułowaniu tematu pracy projektowej oraz wykonanie pracy projektowej pod kierunkiem prowadzącego zajęcia. Ponadto każdy słuchacz bierze udział w dwóch sprawdzianach pisemnych, pierwszy w połowie semestru, drugi na ostatnich zajęciach z przedmiotu. Każdy uczestnik sprawdzianu otrzymuje do opracowania jeden temat z zakresu problematyki prezentowanej na wykładach. Czas trwania sprawdzianu – 1 godzina. Podczas sprawdzianów stosowana będzie następująca skala ocen przyporządkowana określonej procentowo ilości wiedzy:
5,0 – 91 - 100%
4,5 – 81 - 90%
4,0 – 71 - 80%
3,5 – 61 - 70%
3,0 – 51 - 60%
2,0 – 0 - 50%.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Górzyński J., Podstawy analizy środowiskowej wyrobów i obiektów, WNT, Warszawa 2007.
2. Górzyński J., Podstawy metodyczne analizy energetyczno-ekologicznej obiektu budowlanego w pełnym cyklu istnienia, Wydawnictwa Instytutu Techniki Budowlanej, Warszawa 2000.
3. Górzyński J., Obciążenia środowiska w produkcji wyrobów budowlanych, Wydawnictwa Instytutu Techniki Budowlanej, Warszawa 2004.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się