- Nazwa przedmiotu:
- Technologia informacyjna
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. / Małgorzata Petzel / adiunkt
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Technologia Chemiczna
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- ZIICK01
- Semestr nominalny:
- 1 / rok ak. 2009/2010
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład0h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt450h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Celem kształcenia jest zapoznanie studentów z wybranymi zagadnieniami z zakresu technologii informacyjnej. Założeniem jest zapoznanie z informatyką (włącznie ze sprzętem komputerowym oraz oprogramowaniem używanym do tworzenia, przesyłania, prezentowania i zabezpieczania informacji), telekomunikacją, narzędziami i technologiami związanymi z informacją. Dostarczenie studentowi wiedzy na temat narzędzi, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać, zarządzać i przekazywać innym ludziom.
- Treści kształcenia:
- P - Nie określa się w sposób sztywny treści kształcenia, gdyż każdorazowo zależą one od stopnia zaawansowania i zainteresowań studentów. Treści kształcenia stanowią odpowiednio dobrany podzbiór informacji zawartych w modułach wymaganych do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL - European Computer Driving Licence) w zakresie: podstawy technik informatycznych, przetwarzania tekstów, arkuszy kalkulacyjnych, baz danych, grafiki menedżerskiej i/lub prezentacyjnej, usług w sieciach informatycznych, pozyskiwania i przetwarzania informacji. Ponadto w zależności od stopnia zaawansowania studentów przewiduje się zapoznanie studentów z systemami informacyjnymi w działalności gospodarczej (kody kreskowe, rejestry publiczne, elektroniczna wymiana danych, prawo ochrony własności intelektualnej, jakość danych w systemach informacyjnych).
- Metody oceny:
- Obecność na zajęciach projektowych jest obowiązkowa. W trakcie zajęć projektowych studenci wykonują indywidualnie zadania zlecone przez prowadzącego. Zaliczenie przedmiotu następuje na postawie bieżącej pracy w semestrze. Aktywność studentów i poprawność wykonywanych prac w trakcie zajęć projektowych jest oceniana punktowo i stanowi podstawę do wystawienia oceny. Za zajęcia można uzyskać maksymalnie 100 punktów.Skala ocen 0 ÷ 50 niedostateczny, 51 ÷ 60 dostateczny, 61 ÷ 70 dość dobry, 71 ÷ 80 dobry, 81 ÷ 90 ponad dobry, 91 ÷ 100 bardzo dobry. Student może kontaktować się z prowadzącym drogą mailową lub telefoniczną. W każdym semestrze wyznaczone zostaną godziny konsultacji. W semestrze, w którym nie ma zajęć, zaliczanie przedmiotu nie jest możliwe.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Kopertowska M., Sikorski W., Arkusze kalkulacyjne, Poziom zaawansowany, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.
2. Kopertowska M., Sikorski W., Bazy danych, Poziom zaawansowany, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.
3. Kopertowska M., Sikorski W., Grafika menedżerska i prezentacyjna, Poziom zaawansowany, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.
4. Kopertowska M., Sikorski W., Przetwarzanie tekstu, Poziom zaawansowany, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się