- Nazwa przedmiotu:
- Mechanika teoretyczna
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. / Włodzimierz Koper / adiunkt
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Budownictwo
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- ZIBP05
- Semestr nominalny:
- 2 / rok ak. 2009/2010
- Liczba punktów ECTS:
- 6
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład450h
- Ćwiczenia300h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Wymagana znajomość aksjomatów i twierdzeń z zakresu geometrii przestrzennej na poziomie gimnazjum i szkoły średniej
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie z opisem ruchem punktu i ciał sztywnych oraz z zasadami dynamiki punktu i układu punktów materialnych, w tym zasadami równowagi statycznej. Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowym narzędziem obliczeniowym wykorzystywanym w pracy inżyniera budownictwa.
- Treści kształcenia:
- W - Elementy algebry i analizy wektorowej. Moment wektora względem punktu i osi, funkcje wektorowe. Podstawowe pojęcia mechaniki. Siła. Układ sił. Równoważność i równowaga sił. Wypadkowa zbieżnego układu sił. Para sił. Redukcja układu sił. Wektor główny i moment główny układu sił. Skrętnik i oś centralna. Warunki równowagi dowolnego układu sił. Więzy. Reakcje więzów. Układy statyczne wyznaczalne. Szczególne warunki równowagi. Środki ciężkości. Tarcie. Wektorowy opis ruchu punktu. Tor punktu. Prędkość i przyspieszenie punktu. Szczególne przypadki ruchu punktu. Kinematyka ciała sztywnego. Ruch postępowy, obrotowy i płaski. Inne rodzaje ruchów. Składanie ruchów ciała sztywnego. Dynamiczne równania ruchu punktu. Zagadnienia dynamiki. Ruch punktu pod działaniem siły stałej, zależnej od czasu, położenia i prędkości. Ruch układu punktów i ciał sztywnych pod działaniem sił. Zasada d’Alamberta dla punktu i ciała sztywnego. Praca i energia. Zasada zachowania energii. Zasada prac wirtualnych. Ć - Na ćwiczeniach omawiane są przykłady ilustrujących materiał przerabiany na wykładach oraz niektóre zagadnienia uzupełniające wykład zadań. W trakcie ćwiczeń przeprowadzane są 10-15 min. sprawdziany wejściowe.
- Metody oceny:
- Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie liczby 52 punktów ze 100 możliwych do zdobycia, liczonych łącznie, w proporcji 40 z egzaminu i 60 z ćwiczeń audytoryjnych. Egzamin ma formę pisemną i obejmuje rozwiązanie 6 zadań, w tym 4 ocenianych w skali od 0 do 6 pkt. i 2 ocenianych w skali od 0 do 8 pkt. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uzyskanie minimum 31 punktów z ćwiczeń audytoryjnych. Punkty te uzyskuje się sumując oceny z 12 „wejściówek” ocenianych w skali od 0 do 5 pkt. Suma uzyskanych punktów decyduje o ocenie ostatecznej z przed-miotu. Przeliczenie punktów na oceny przebiega według schematu: 0 - 51 pkt - 2, 52 - 60 pkt - 3, 61 - 70 pkt - 3,5, 71 - 80 pkt - 4, 81 - 90 pkt - 4,5 oraz 91 - 100 pkt - 5. Poza zajęciami kontakt prowadzącego ze studentami odbywa się podczas konsultacji, w uzgodnionych wcześniej ter-minach. Do kontaktu wykorzystywany jest również serwer ftp, z którego studenci pobierają przykładowe zadania oraz inne dane.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Zarankiewicz K., Mechanika teoretyczna, Tom I, II i III, PWN, Warszawa 1967.
2. Leyko J., Mechanika ogólna, Tom I i II, PWN, Warszawa 1997.
3. Leyko J., Szmelter J., Zbiór zadań z mechaniki ogólnej, Tom I, II i III, PWN, Warszawa 1977.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się