Nazwa przedmiotu:
Mechanika płynów
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab. inż. Marek Mitosek
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Biotechnologia
Grupa przedmiotów:
Wspólne
Kod przedmiotu:
brak
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zrozumienie zjawisk i praw rządzących przepływem cieczy i gazu. Umiejętność stosowania wiedzy z mechaniki płynów w zakresie: obliczania parametrów przepływu w przewodach, kanałach otwartych i ośrodkach porowatych oraz analizy wybranych zjawisk zachodzących w strumieniu płynu.
Treści kształcenia:
W czasie kursu przedstawiane są podstawowe wiadomości z mechaniki płynów oraz problemy z zakresu hydrauliki, ważne z punktu widzenia potrzeb studentów kierunku biotechnologii. Materiał wykładowy obejmuje między innymi zagadnienia: transportu cieczy w rurociągach i kanałach, przepływów w ośrodkach porowatych, filtracji osadu, opływu ciał i sedymentacji oraz wybrane problemy dynamiki gazów. Omawiane są także charakterystyczne zjawiska występujące w strumieniu cieczy i gazu. Program wykładów: Własności fizyczne płynów. Płyny rzeczywiste i doskonałe. Analityczne metody opisu ruchu płynu. Podstawowe pojęcia z teorii przepływów. Siły działające w płynach. Zasada zachowania masy, pędu i energii. Równanie Naviera-Stokesa. Statyka płynów: stany spoczynku, przyrządy cieczowe do pomiaru ciśnienia, parcie cieczy oraz wypór. Dynamika cieczy doskonałej: równanie Bernoulliego i jego interpretacja. Przepływ cieczy rzeczywistej: doświadczenie Reynoldsa, ruch laminarny i turbulentny. Hydrauliczne obliczanie przewodów: straty liniowe i miejscowe, przepływy w pojedynczych przewodach, lewar, pompa w układzie przewodów. Nieustalone przepływy cieczy w przewodach: uderzenie hydrauliczne, zjawisko kawitacji w przewodach. Ruch cieczy w przewodach bezciśnieniowych: ruch jednostajny w kanałach otwartych, ruch krytyczny. Wypływ cieczy przez otwory. Dynamiczne działanie strumienia na ciała opływane, opadanie swobodne, sedymentacja. Właściwości termodynamiczne gazów, wypływ adiabatyczny gazu, pion gazowy. Przepływy w ośrodkach porowatych: filtracja osadu, prawo Darcy’ego, ujmowanie wód gruntowych. Pomiary prędkości i natężenia przepływu, pomiary lepkości cieczy. Zasady podobieństwa fizycznego: fizyczne znaczenie liczb podobieństwa dynamicznego.
Metody oceny:
Zaliczenie wykładu
Egzamin:
Literatura:
1. M. Mitosek, Mechanika płynów w inżynierii i ochronie środowiska, Wyd. Nauk. PWN, 2001. 2. M. Mitosek, M. Matlak, A. Kodura, Zbiór zadań z hydrauliki dla inżynierii i ochrony środowiska, OWPW, 2008.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się