Nazwa przedmiotu:
Zastosowania teledetekcji i SIP w gospodarce przestrzennej
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Katarzyna Osińska-Skotak
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Gospodarka Przestrzenna
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2010/2011
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawowa wiedza z zakresu teledetekcji i SIP. Znajomość technik przetwarzania danych satelitarnych, koncepcji i techologii tworzenia systemów informacji przestrzennej. Informacje na temat zagadnień związanych z planowaniem przestrzennym.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Znajomość możliwości praktycznego zastosowania zdjęć lotniczych i satelitarych oraz systemów informacji przestrzennej w szeroko pojętej gospodarce przestrzennej.
Treści kształcenia:
1. Systemy informacji przestrzennej jako wspomagające decyzje w dziedzinie gospodarki przestrzennej. 2. Planowanie przestrzenne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii teledetekcji i systemów informacji przestrzennej w praktyce. 3. Inwestycje strategiczne (m.in. planowanie dróg, autostrad) a systemy informacji przestrzennej. 4. Obrazy teledetekcyjne jako źródło danych dla gospodarki przestrzennej. 5. Teledetekcja w monitorowaniu zmian środowiska, zarządzaniu i ochronie środowiska. Ocena stanu środowiska, jego degradacji lub poprawy stanu. 6. Teledetekcja w zastosowaniach rolniczych i leśnych. Plany urządzania lasów a dane lotnicze i satelitarne. Planowanie rozwoju terenów wiejskich.Wykłady będą prezentować m.in. rzeczywiste przykłady wykorzystania narzędzi teledetekcji i SIP dla potrzeb zarządzania i zagospodarowania przestrzeni w Polsce.
Metody oceny:
Zaliczenie dwóch sprawdzianów z wykładu.
Egzamin:
Literatura:
Polska na zdjęciach lotniczych i satelitarnych, PWN, Warszawa, 1988; Informacja obrazowa, WNT, Warszawa, 1992;Sitek Z., Wprowadzenie do teledetekcji lotniczej i satelitarnej, Wydawnictwo AGH, Kraków, 2000; Czasopisma: Teledetekcja środowiska (dawniej: Fotointerpretacja w geografii), Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetekcji, Człowiek i Środowisko
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się