- Nazwa przedmiotu:
- Analiza matematyczna
- Koordynator przedmiotu:
- Dr Grzegorz Sójka
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Geodezja i Kartografia
- Grupa przedmiotów:
- Wspólne
- Kod przedmiotu:
- Semestr nominalny:
- 2 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 5
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia45h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Zaliczenie przedmiotu Elementy algebry liniowej
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Umiejętność przeprowadzenia badania przebiegu zmienności funkcji jednej zmiennej ze szkicowaniem wykresu włącznie. Znajdowanie ekstremów funkcji wielu zmiennych i funkcji uwikłanej. Przybliżanie wartości funkcji jednej zmiennej przy użyciu szeregu potęgowego wraz z oszacowaniem błędu przybliżenia. Znajdowanie wartości ekstremalnych funkcji wielu zmiennych na zbiorze ograniczonym. Znajomość podstawowych zastosowań geometrycznych całek pojedynczych i wielokrotnych. Umiejętność rozwiązywania prostych równań różniczkowych rzędy 1 i sprowadzalnych do rzędu 1.
- Treści kształcenia:
- Pojęcie funkcji jednej zmiennej i podstawowe własności: różnowartościowość, odwracalność, monotoniczność. Ciągi liczbowe i ich granice. Granice funkcji. Ciągłość funkcji i tw. Darboux o wartości średniej. Różniczkowalność i tw. Rolla i Lagrangea. Pochodna a monotoniczność. Warunki konieczne i dostateczne istnienia ekstremum funkcji różniczkowalnej. Znajdowanie wartości największej i najmniejszej na zbiorze ograniczonym. Funkcje wielu zmiennych. Granica, ciągłość, pochodna i gradient funkcji wielu zmiennych. Warunek konieczny i dostateczny istnienia ekstremów funkcji wielu zmiennych. Funkcje uwikłane i ich ekstrema. Szeregi liczbowe wraz z kryteriami zbieżności. Szeregi funkcyjne i ich podstawowe własności. Szeregi potęgowe. Wyznaczanie przedziału zbieżności szeregu potęgowego. Wzór i szereg Taylora. Rozwijanie funkcji w szereg. Całka nieoznaczona. Tw. o całkowaniu przez podstawienie i przez części. Całkowanie funkcji wymiernych i funkcji zawierających pierwiastek z trójmianu kwadratowego. Całka oznaczona i związek z całką nieoznaczoną. Całki niewłaściwe. Zastosowania geometryczne całki oznaczonej. Całki wielokrotne i ich zastosowania. Równania różniczkowe rzędu pierwszego: o zmiennych rozdzielonych, jednorodne, liniowe, bernouliego. Równania różniczkowe rzędu 2 sprowadzalne do rzędu 1. Elementy teorii pola: całki krzywoliniowe skierowane i nieskierowane. Tw. Greena.
- Metody oceny:
- W skład oceny końcowej wchodzi ocena z ćwiczeń (40%) oraz egzaminu (60%).
- Egzamin:
- Literatura:
- Krysicki i Włodarski: Analiza Matematyczna w Zadaniach. Wieprzkowicz i Łubowicz: Podstawowe wiadomości teoretyczne i ćwiczenia dla studentów studiów technicznych dla pracujących. Gewert i Skoczylas: Równania różniczkowe zwyczajne.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się