Nazwa przedmiotu:
Maszyny budowlane
Koordynator przedmiotu:
DR INŻ. MAREK M. dr inż. Marek PONCYLIUSZ, ADIUNKT ; dr hab inż. Jan Maciejewski, adiunkt
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Mechatronika
Grupa przedmiotów:
Specjalnościowe
Kod przedmiotu:
brak
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium15h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Zaleca się zaliczyć wcześniej wykład „Maszyny Robocze” na semestrze 5.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
W wyniku zaliczenia przedmiotu student nabywa umiejętność doboru odpowiedniej maszyny budowlanej do wykonania konkretnego zadania; nabiera ogólnej wiedzy o budowie głównych zespołów omawianych maszyn i urządzeń oraz o ich wydajności pracy; umie określić i ocenić parametry podstawowego środowiska pracy maszyny budowlanej, jakim jest ośrodek ziemny.
Treści kształcenia:
Wykład: 1.Grunt jako główne środowisko pracy maszyn budowlanych. Własności fizyczne i mechaniczne gruntów. Wytrzymałość gruntów na ścinanie i ściskanie przy obciążeniu statycznym i cyklicznym. 2.Klasyfikacja maszyn budowlanych. Informacje o budowie i wytyczne do konstruowania głównych zespołów i narzędzi roboczych. Informacje o zakresie zastosowania, zasadach i sposobach precyzyjnej, bezpiecznej i przyjaznej dla środowiska eksploatacji wybranych maszyn. Tendencje rozwojowe dotyczące tej grupy maszyn (odnoszące się do konstrukcji, elementów eksploatacji i stosowanego wzornictwa). Maszyny do urabiania i przemieszczania mas ziemnych. Maszyny do zagęszczania mas ziemnych. Maszyny wykorzystywane przy budowie dróg. Maszyny do pozyskiwania rozdrobnionych materiałów budowlanych. Maszyny do wykonywania otworów i szczelin w podłożu oraz do umieszczania w nim elementów konstrukcyjnych. 3.Przewidywany rozwój rynku maszyn budowlanych, zarówno nowych jak i używanych przewidywany na podstawie materiałów z ostatniego 10-lecia. Ocena przyszłości wybranych maszyn i perspektyw ich rozwoju. Laboratorium:
Metody oceny:
brak
Egzamin:
Literatura:
Tyro G. Ciągnikowe maszyny do robót ziemnych Wyd. PW 1980 Brach J., Walczewski R. Koparki jednonaczyniowe uniwersalne - WNT 1982 Brach J., Tyro G. Maszyny ciągnikowe do robót ziemnych WNT 1986 Dudczak A. Koparki. Teoria i projektowanie - PWN 2000 Pieczonka K. Inżynieria maszyn roboczych. Cz.1 - Oficyna Wyd. Pol. Wrocławskiej 2007
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się