Nazwa przedmiotu:
Ekonomia rynku pracy
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab. Eugeniusz Kwiatkowski
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Ekonomia
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
WK 21.3/1
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Mikroekonomia, makroekonomia
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem nauczania przedmiotu jest dostarczenie wiedzy na temat funkcjonowania współczesnego rynku pracy oraz roli państwa w dziedzinie zatrudnienia, płac i bezrobocia.
Treści kształcenia:
1.Podstawowe kategorie rynku pracy. Podaż pracy i popyt na pracę oraz ich determinanty. Równowaga rynku pracy. 2.Zasobowa i strumieniowa analiza rynku pracy. 3.Typy bezrobocia. 4.Główne teorie rynku pracy: neoklasyczna, keynesistowska, poszukiwań na rynku pracy, naturalnej stopy bezrobocia, neokeynesistowskie, teorie struktur zatrudnienia. 5.Podstawowe wskaźniki rynku pracy: aktywności zawodowej, stopy bezrobocia, stopy zatrudnienia, trójsektorowej struktury zatrudnienia. Analiza porównawcza wskaźników w Polsce i innych krajach UE. 6.Tendencje zmian bezrobocia, zatrudnienia, liczby aktywnych zawodowo i trójsektorowej struktury zatrudnienia w okresie transformacji w Polsce. 7.Regionalne zróżnicowanie rynków pracy w Polsce. 8.Polityka państwa na rynku pracy: pasywna i aktywna. Rola polityki makroekonomicznej. Polityka redukcji bezrobocia w Polsce.
Metody oceny:
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaprezentowanie w czasie zajęć pracy przygotowanej w domu (50% oceny końcowej), aktywny udział w zajęciach (25% oceny końcowej) oraz uczestnictwo w zajęciach (25% oceny końcowej). Kontakt z prowadzącym zajęcia w czasie ustalonych dyżurów.
Egzamin:
Literatura:
1.Kwiatkowski E: Bezrobocie. Podstawy teoretyczne, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 2006. 2.Kryńska E, Kwiatkowski E., Zarychta H., Polityka państwa na rynku pracy w Polsce w latach dziewięćdziesiątych, IPiSS, Warszawa 1998. 3.Kwiatkowska W.: Zmiany strukturalne na rynku pracy w Polsce, Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2007.: 4.Polityka Społeczna, miesięcznik wydawany przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. 5.Roczniki Statystyczne RP, GUS, Warszawa
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się