Nazwa przedmiotu:
Metody ochrony przed korozją
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Andrzej Królikowski
Status przedmiotu:
Fakultatywny dowolnego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Technologia Chemiczna
Grupa przedmiotów:
Funkcjonalne materiały polimerowe, elektroaktywne i wysokoenergetyczne
Kod przedmiotu:
brak
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
0
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium30h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem laboratorium jest określenia skuteczności metod ochrony przed korozją i poznanie czynników wpływających na skuteczność tych metod w różnych układach korozyjnych.
Treści kształcenia:
Celem laboratorium jest określenia skuteczności metod ochrony przed korozją i poznanie czynników wpływających na skuteczność tych metod w różnych układach korozyjnych. Zajęcia obejmują następujące treści merytoryczne: - Inhibitory korozji Pomiary polaryzacyjne i impedancyjne. Określenie wpływu rodzaju i stężenia inhibitora w wybranych układach korozyjnych. Analiza mechanizmu działania inhibitorów na podstawie parametrów kinetycznych. - Powłoki ochronne Impedancyjne badania działania ochronnego, opcjonalnie: - Powłoki lakierowej na stali węglowej w roztworze chlorkowym - Powłoki tlenkowej na aluminium lub tytanie w roztworze wodnym Określenie struktury powłoki i stopnia degradacji podczas ekspozycji w roztworze korozyjnym. - Ochrona katodowa (protektorowa) Pomiar dla stali węglowej bez ochrony i spolaryzowanej przez połączenie z próbkami cynku i miedzi w roztworze symulującym środowisko korozyjne gleby Określenie skuteczności ochrony protektorowej na podstawie pomiaru potencjału i ubytku masy. Pomiar rozkładu potencjału na polaryzowanej próbce stalowej. - Monitorowanie korozji stali w betonie Pomiar impedancji próbki stalowej w otulinie betonowej eksponowanej w roztworze o różnym stężeniem jonów chlorkowych (wcześniejsza długotrwała ekspozycja). Określenie stopnia wnikania jonów chlorkowych do betonu oraz zachowania korozyjnego (pasywność – korozja ogólna – korozja lokalna) i intensywności korozji stali na podstawie analizy widm impedancyjnych. Porównanie wniosków z badań impedancyjnych i pomiarów potencjału korozyjnego.
Metody oceny:
Zaliczenie seminaryjne
Egzamin:
Literatura:
1. Instrukcje opracowane przez prowadzącego. 2. A.J. Bard, G. Inzelt, F. Scholtz, Electrochemical dictionary, Springer, Berlin – Heidelberg 2008.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się