- Nazwa przedmiotu:
- Internetowe udostępnianie danych geodezyjnych
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. Waldemar Izdebski
- Status przedmiotu:
- Fakultatywny ograniczonego wyboru
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Gospodarka Przestrzenna
- Grupa przedmiotów:
- Obieralne
- Kod przedmiotu:
- Semestr nominalny:
- 6 / rok ak. 2009/2010
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Wiedza z zakresu przedmiotów Zasób geodezyjny i kartograficzny, Systemy informacji przestrzennej.
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zdobycie wiedzy nt. funkcjonowania Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (PZGiK) - jego zastosowania w różnych dziedzinach gospodarki oraz udostępniania danych z jego zasobu, oraz poznanie typowych serwisów udostępniających w Internecie dane geodezyjne.
- Treści kształcenia:
- Mapa numeryczna jako element Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (PZGiK), aspekty organizacyjne związane z prowadzeniem zasobu. Wielkoskalowa mapa numeryczna jako podstawowy element SIT. Zastosowania PZGiK w różnych dziedzinach gospodarki. Podstawy prawne zapewniające aktualność danych. Aspekty techniczne i prawne realizacji prac geodezyjnych. Metody prowadzenia baz danych PZGiK w powiatach. Sposoby udostępniania danych związane z wykorzystywaną technologią. Charakterystyka materiałów przechowywanych w zasobie. Prace geodezyjne jako mechanizm aktualizacji zasobu. Rys historyczny udostępniania danych przestrzennych Internecie. Udostępnianie danych z PZGiK. Opłaty za udostępnianie danych. Popularyzacja zasobu. Bieżący stan udostępniania danych z wykorzystaniem Internetu. Aspekty prawne udostępniania danych, opłaty (rozporządzenie o opłatach). Podstawowe informacje o plikach rastrowych. Podstawy języka GML. Udostępnianie danych przestrzennych z wykorzystaniem serwisów WMS i WFS. Przegląd typowych serwisów udostępniających dane geodezyjne. Wizualizacje trójwymiarowe w serwisach internetowych ich rola i plany rozwoju. Technologie tworzenia wizualizacji trójwymiarowych. Wpływ dyrektywy INSPIRE na udostępnianie danych geodezyjnych w Internecie. Obecny stan i przyszłość w zakresie udostępniania danych przestrzennych.
- Metody oceny:
- Zaliczenie przedmiotu jest dokonywane na podstawie kontroli wyników nauczania w trakcie semestru i musi być dokonane najpóźniej do ostatniego dnia semestru, w którym prowadzone są zajęcia. Brak zaliczenia w wymienionym terminie jest równoważny z uzyskaniem przez studenta
oceny niedostatecznej.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Gaździcki J. (1990) Systemy informacji przestrzennej, PPWK, Warszawa.
2. Izdebski W. (2004) Wykłady z przedmiotu SIT, www.izdebski.edu.pl .
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się