Nazwa przedmiotu:
Analiza i integracja danych
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Katarzyna Osińska-Skotak
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Geodezja i Kartografia
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
0
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt30h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawowa wiedza z zakresu teledetekcji i SIP. Znajomość technik przetwarzania danych satelitarnych, koncepcji i techologii tworzenia systemów informacji przestrzennej.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Umiejętność optymalizacji wyszukiwania i przetwarzania danych niezbędnych do realizacji konkretnego zagadnienia projektowego
Treści kształcenia:
 Dane udostępniane przez Internet. Serwisy mapowe.  Obrazy lotnicze i satelitarne: analiza dostępności, formaty i rodzaje udostępnianych danych obrazowych oraz ich wady i zalety, jakość i dokładność danych obrazowych.  Internetowe katalogi danych satelitarnych i lotniczych. Warunki udostępniania danych.  Wyszukiwanie danych do konkretnego zastosowania (np. opracowanie mapy obrazowej województwa/powiatu/gminy, analiza zmian użytkowania terenu w czasie, określenie kierunków rozwoju wybranego obszaru).  Integracja danych – problemy pojawiające się przy wykorzystywaniu danych pochodzących z różnych źródeł na przykładzie analizy zmian w czasie (np. zmiany w pokryciu terenu, zmiany urbanistyczne). Metodyka integracji danych.  Technologia eksploracji danych (Data Mining), obejmująca metody i algorytmy automatycznej analizy i eksploracji danych. W trakcie ćwiczeń student opracowuje indywidualny projekt dotyczący integracji danych z różnych źródeł.
Metody oceny:
• Zaliczenie ćwiczeń projektowych: dwa sprawdziany oraz złożenie samodzielnie przygotowanych sprawozdań z wykonywanych ćwiczeń projektowych.Do zaliczenia sprawdzianu wymagane jest uzyskanie minimum 60% punktów. • Uczestniczenie we wszystkich ćwiczeniach jest obowiązkowe. Sprawozdania z wykonania ćwiczeń należy oddawać terminowo – w ciągu 2 tygodni od zakończenia ćwiczenia. Sprawozdania oddane po terminie mogą zostać ocenione niżej. • Osoby, które nie były obecne na ćwiczeniach, niezależnie od przyczyny nieobecności, mają obowiązek odrobić zaległe ćwiczenie w czasie konsultacji i oddać samodzielnie wykonane sprawozdanie. Wszystkie zaległości powinny zostać nadrobione w ciągu tygodnia, przed rozpoczęciem kolejnych zajęć ewentualnie w terminie ustalonym z prowadzącym zajęcia. • Przygotowanie do ćwiczeń może być sprawdzane w formie krótkich sprawdzianów dopuszczających do uczestniczenia w ćwiczeniach. Prowadzący ma prawo usunąć z zajęć studenta, jeśli stwierdzi jego nie przygotowanie. • Przedmiot prowadzony jest zgodnie z regulaminem przedmiotu.
Egzamin:
Literatura:
aktualne informacje z serwisów internetowych
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się