Nazwa przedmiotu:
Podstawy zarządzania nieruchomościami i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami
Koordynator przedmiotu:
Dr hab. inż. Katarzyna Sobolewska-Mikulska
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Geodezja i Kartografia
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Student powinien znać podstawowe pojęcia z katastru, gospodarki nieruchomościami oraz z szacowania nieruchomości.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Cele przedmiotu: po zakończeniu realizacji treści wykładów student potrafi określić zakres prac zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nieruchomościami, w tym zakres umów z dostawcami mediów na nieruchomości, cele inwestowania w nieruchomości.
Treści kształcenia:
Wybrane zagadnienia dotyczące pośrednictwa w obrocie nieruchomosciami i zarządzania nieruchomościami obejmujący: istotę zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, prawa i obowiązki pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości oraz organizacje zawodowe pośredników i zarządców. Ocena ekonomicznej efektywności inwestycji obejmujące: inwestycje jako kategoria ekonomiczna i finansowa, cele inwestowania na rynku nieruchomości, nieruchomości jako lokata bezpośrednia i pośrednia, ryzyko inwestowania na rynku nieruchomości, inwestorzy na rynku nieruchomości, kryteria inwestowania, kryteria tradycyjne (stopa zwrotu, okres zwrotu), zalety i wady, kryteria oparte na wartości, kryteria dynamiczne, przykłady oceny efektywności inwestycji. Doradztwo na rynku nieruchomości obejmujące: obszar i zakres działalności rzeczoznawcy majątkowego jako doradcy na rynku nieruchomości, metody i narzędzia pracy rzeczoznawcy majątkowego jako doradcy, rynek nieruchomości jako przedmiot doradztwa oraz przykłady doradztwa.
Metody oceny:
praca zaliczeniowa
Egzamin:
Literatura:
1. Vademecum zarządcy nieruchomości. – praca zbiorowa. Wyd. 2008 r. 2. „Ile warta jest nieruchomość” – A. Prystupa. 2004 r. 3. „Nieruchomosci-sprzedaż,-najem,-dzierzawa” Bauta – Szostak J.B. Bodgański 2010 4. „Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami” Główka J. Wyd. Beck 2007 5. „Zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi” Jończyk – Kucharczyk E. 6. Ustawa o gospodarce nieruchomościami z 1997 r.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się