Nazwa przedmiotu:
Prawodawstwo UE w gospodarowaniu przestrzenią
Koordynator przedmiotu:
dr Józef Dobija
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Gospodarka Przestrzenna
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawowe wiadomości z prawodawstwa i prawa polskiego w zakresie ochrony środowiska, planowania przestrzennego, budowlanego, kodeksu cywilnego i administracyjnego. Ogólna znajomość prawa europejskiego.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Student zapozna się z historią powstania i rozwoju UE (podstawowe traktaty tworzace Unię), działalnością instytucji UE, kompetencjami i sposobem działania, w szczególnie instytucji zajmujących się gospodarką przestrzenną i ochroną środowiska, procesem integracji Polski z UE. Uzyska wiedzę nt. zrównoważonego rozwoju UE, w szczególności jego prowadzenia na terenie Polski, rozwoju polityki regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy regionów, i policentrycznego układu przestrznnego miast UE.
Treści kształcenia:
System polityczny Unii - wymiar instytucjonalny; Europejskie prawo pierwotne i wtórne; Zasady stosowania prawa wspólnotowego; Działalność instytucji europejskich; Zrównoważony rozwój i Europejskie Konferencje Ministrów Odpowiedzialnych za Planowanie Regionalne/Przestrzenne; Policentryczny układ przestrzenny w UE; Agenda Terytorialna; Europejska Agencja Środowiska; Integracja Polski z UE.
Metody oceny:
praca zaliczeniowa
Egzamin:
Literatura:
Kompendium wiedzy o UE,PWN,W-wa 2010; F. Skawiński, Reprezentacja interesów regionów w UE, W-wa 2008; J.W.Tkaczynski, Prawo i polityka ochrony środowiska naturalnego UE,PWN, W-wa 2009;A.Wierzchowska, System instytucjonalny UE,WAiP,W-wa 2008; M. Witkowska, Zasady funkcjonowania UE, WAiP, W-wa 2008; A. Domagała, Integracja Polski z UE, WAiP, W-wa 2008.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się