Nazwa przedmiotu:
Planowanie przestrzenne rozwoju miasta
Koordynator przedmiotu:
prof. zw. dr hab. inż. arch. Jan Maciej Chmielewski
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Gospodarka Przestrzenna
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt45h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Opanowane podstawy architektury, urbanistyki, planowania przestrzennego oraz orientacja w zagadnieniach fizyki miasta.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Kształtowanie umiejętności sporządzania projektów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, a w tym szczególnie umiejętności syntetycznego i graficznego przedstawienia uwarunkowań istniejącego stanu zagospodarowania przestrzennego terytorium miasta łącznie z powiązaniami zewnętrznymi w skali krajowej i regionalnej, identyfikacji problemów rozwojowych miasta , opracowania przyszłościowej wizji rozwojowej miasta, prognozowanie procesów rozwojowych i kryteria ich oceny z uwzględnieniem problematyki obsługi komunikacyjnej, ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego, a także aspektów ekonomicznych, społecznych i realizacyjnych.
Treści kształcenia:
Studenci (3-4 osoby) otrzymają do wglądu materiały mapowe oraz tekstowe dotyczące wybranego miasta, zawierające wielowątkowe informacje co do istniejącego zagospodarowania, wartości kulturowych i przyrodniczych, sytuacji społeczno-gospodarczej, zapoznają się z dostarczonymi materiałami, opracowują ich syntezę w formie diagnozy stanu zagospodarowania ze wskazaniem problemów rozwojowych i ich uwarunkowań oraz zaprezentują wizję rozwoju przestrzennego miasta. Wymagane uczestnictwo w przeglądach i omówieniach oraz odbycie 10 korekt indywidualnych w grupach.
Metody oceny:
praca zaliczeniowa
Egzamin:
Literatura:
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2003r. Rozporządzenie Min. Infrastruktury z 2004r. w sprawie zakresu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Chmielewski J.M. Teoria urbanistyki w projektowaniu i planowaniu miast, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2005. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Komentarz pod red. Prof. Z. Niewiadomskiego, Wyd. C.H. BECK, Warszawa 2005.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się