Nazwa przedmiotu:
Ekonomika ochrony i kształtowania środowiska
Koordynator przedmiotu:
brak
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Administracja
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
brak
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2009/2010
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład450h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Dostarczenie niezbędnej wiedzy ekonomicznej i ekologicznej pozwalającej zrozumieć dokonujące się procesy przemian w środowisku naturalnym oraz świadomie uczestniczyć w jego kształtowaniu i ochronie.
Treści kształcenia:
1. Przedmiot ekonomiki ochrony środowiska. 2. Geneza, interdyscyplinarny charakter, cel i zakres ekonomiki ochrony środowiska 3. Związki ekologii i ekonomii z ekonomiką ochrony środowiska 4. Systemy ekonomiczno-ekologiczne 5. Ochrona i kształtowanie podstawowych elementów środowiska naturalnego człowieka 6. Klasyfikacja zasobów naturalnych 7. Ochrona i kształtowanie zasobów naturalnych odnawialnych: mineralnych i biologicznych 8. Ochrona i użytkowanie zasobów naturalnych nieodnawialnych 9. Przesłanki kształtowania rozwoju aglomeracji miejskich i wiejskich 10. Ekonomiczno-ekologiczne zasady gospodarowania odpadami 11. Ekonomiczne aspekty ochrony i kształtowania środowiska naturalnego 12. Kierunki oraz Źródła i sposoby finansowania przedsięwzięć proekologicznych w gospodarowaniu środowiskiem 13. Środki ekonomicznego oddziaływania w ochronie i gospodarowaniu komponentami środowiska 14. Rachunek ekonomiczny w użytkowaniu i ochronie środowiska 15. Rosnące znaczenie ochrony środowiska w Polsce i na świecie
Metody oceny:
brak
Egzamin:
Literatura:
1. K. Górka, B. Poskrobko, W. Radecki: „Ochrona środowiska. Problemy społeczne, ekonomiczne i prawne”, PWE 1998. 2. Z. Silski, T. Madej: „Ekonomika ochrony i kształtowania środowiska”, WNUSz 1993. 3. M. Wąsowicz: „Podstawy ekonomiki gospodarki wodnej”, Oficyna Wydawnicza PW 2000.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się