Nazwa przedmiotu:
Praca przejściowa
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab. inż. / Lech Dwiliński / profesor zwyczajny
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe z możliwością wyboru
Kod przedmiotu:
IMS11
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2011/2012
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt30h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem pracy przejściowej jest zastosowanie przez studenta wiedzy, nabytej w trakcie studiowania przedmiotów podstawowych i kierunkowych, do rozwiązywania problemów konstrukcji maszyn i urządzeń mechanicznych. Nacisk kładzie się na elementy i podzespoły maszyn i urządzeń szeroko stosowanych w przemyśle, jak pompy, sprężarki, prasy mechaniczne i in., a także w rolnictwie, jak ciągniki i inne pojazdy, maszyn do nawożenia, ochrony roślin, zbioru plonów itp. przy uwzględnieniu automatyzacji z zastosowaniem komputerów pokładowych.
Treści kształcenia:
P - Tematem pracy przejściowej jest rozwiązanie zadania projektowego lub konstrukcyjnego w jednej z następujących dziedzin: - zespół lub skojarzenie funkcjonalne elementów maszyny lub urządzenia mechanicznego, - stanowisko laboratoryjne (badawcze lub dydaktyczne), - układ sterowania funkcjonowaniem zespołu lub skojarzenia funkcjonalnego elementów maszyny lub urządzenia mechanicznego, - układ do pomiaru wielkości mechanicznych itp. Praca przejściowa powinna obejmować: - przegląd literatury związanej z tematem, - analizę metod stosowanych przy rozwiązywaniu podobnych zagadnień, - wybór rozwiązania projektowego i jego uzasadnienie, - wykonanie projektu lub rozwiązania konstrukcyjnego w zakresie wskazanym przez prowadzącego pracę pracownika naukowo-dydaktycznego, - analizę uzyskanych wyników oraz opracowanie wniosków, - wykaz wykorzystanej literatury.
Metody oceny:
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest regularne konsultowanie postępów pracy z opiekunem oraz przedłożenie przez studenta wykonanej w formie pisemnej (ewentualnie wraz z rysunkami technicznymi) pracy przejściowej. W celu uzyskania pozytywnej oceny student jest zobowiązany zreferować wykonaną pracę, omówić uzyskane wyniki, sformułować wnioski itd. Praca przejściowa powinna być zrealizowana w trakcie semestru, a przy jej końcowej ocenie opiekun powinien brać pod uwagę systematyczność oraz twórczy wkład studenta w wykonywany temat.
Egzamin:
Literatura:
1. Rawa T., Metodyka wykonywania inżynierskich i magisterskich prac dyplomowych, Wyd. ART Olsztyn 1999 2. Literatura wskazana indywidualnie przez opiekuna pracy przejściowej.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się