- Nazwa przedmiotu:
- Kartografia topograficzna
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. Michał Stankiewicz
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Geodezja i Kartografia
- Grupa przedmiotów:
- Wspólne
- Kod przedmiotu:
- brak
- Semestr nominalny:
- 5 / rok ak. 2011/2012
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład225h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt225h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Podstawowe wiadomości na temat odwzorowań kartograficznych oraz zaliczony przedmiot Podstawy nauk o Ziemi
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Nabycie wiadomości o podstawowych cechach topografii terenu, o podstawach toponomastyki, o konstrukcji map topograficznych i ich zasobie, o tworzeniu Bazy Danych Topograficznych i jej aktualizacji.
- Treści kształcenia:
- Wykład Współczesne rozumienie topografii terenu. Pojęcia: obiektu terenowego, obiektu topograficznego oraz danych topograficznych. Model pojęciowy topografii terenu. Elementy toponomastyki. Podstawowe cechy mapy topograficznej (osnowa geodezyjno- kartograficzna, zakres treści, system znaków). Szereg skalowy map topograficznych. Systemy podziału map na arkusze. Nomenklatura map. Międzynarodowy podział map na arkusze. Ogólne założenia budowy bazy danych topograficznych, jej struktura i wizualizacja. Modele wysokościowe rzeźby terenu stosowane w BDT i na mapach topograficznych. Problemy generalizacji map topograficznych w różnych skalach. Aktualizacja zasobu bazy danych topograficznych oraz map topograficznych. Współczesne dostępne mapy topograficzne wersji cywilnej i wojskowej. Ćwiczenia projektowe Wybrane pomiary na mapie topograficznej. Interpretacja form rzeźby terenu na podstawie mapy. Opracowanie fragmentu mapy topograficznej w skali 1:50000 na podstawie mapy 1:10000. Bazy danych referencyjnych dostępne w zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Wniesienie do Bazy Danych Topograficznych geometrii obiektów topograficznych i ich atrybutów na podstawie ortofotomapy (i materiałów pomocniczych) metodą wektoryzacji ekranowej. Prowadzenie prostych analiz przestrzennych w Bazie Danych Topograficznych. Wizualizacja kartograficzna danych referencyjnych i wyników ich analiz, przegląd możliwości aplikacji GIS w tym zakresie.
- Metody oceny:
- Zaliczenie wykładu – na podstawie 2. kartkówek w semestrze; Zaliczenie ćwiczeń projektowych – na podstawie oceny wydanych ćwiczeń i zaliczonych kartkówek Ocena przedmiotu – średnia z ocen z wykładu i z ćwiczeń projektowych (wagi ½ i ½)
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. J. Pasławski (red. naukowa) – Wprowadzenie do kartografii i topografii. Wyd. Nowa Era, Wrocław, 2006. 2. D. Gotlib, A. Iwaniak, R. Olszewski – GIS. Obszary zastosowań. PWN, Warszawa, 2007.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się