Nazwa przedmiotu:
Wybrane zastosowania teledetekcji i SIP w planowaniu przestrzennym
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Katarzyna Osińska-Skotak
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Gospodarka Przestrzenna
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2011/2012
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt30h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wiedza z zakresu teledetekcji i SIP. Umiejętność przetwarzania i interpretacji danych satelitarnych wymagana do opracowania satelitarnej mapy obrazowej oraz mapy pokrycia terenu. Umiejętność przetwarzania zdjęć satelitarncyh dla potrzeb gospodarki przestrzennej.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Umiejętność opracowania wysokorozdzielczej mapy obrazowej ze zdjęć satelitarnych. Zastosowanie różnych materiałów kartograficznych oraz zdjęć lotniczych i satelitarnych do analizy zmian pokrycia/użytkowania terenu.
Treści kształcenia:
Łączenie danych o różnej rozdzielczości przestrzennej. Ocena jakości i przydatności różnych przetworzeń do interpretacji treści przydatnej dla planowania przestrzennego. Analiza zmian pokrycia i użytkowania terenu jako podstawa oceny i prognozowania rozwoju danego obszaru. Ćwiczenia projektowe mają na celu dokonanie analizy zmian urbanistycznych i ocenę rozwoju urbanistycznego wybranego miasta Polski na podstawie danych wieloźródłowych (map archiwalnych, map aktualnych, baz danych różnego rodzaju, danych lotniczych i satelitarnych różnej postaci).
Metody oceny:
• Zaliczenie ćwiczeń projektowych: dwa sprawdziany oraz złożenie samodzielnie przygotowanych sprawozdań z wykonywanych ćwiczeń projektowych.Do zaliczenia sprawdzianu wymagane jest uzyskanie minimum 60% punktów. • Uczestniczenie we wszystkich ćwiczeniach jest obowiązkowe. Sprawozdania z wykonania ćwiczeń należy oddawać terminowo – w ciągu 2 tygodni od zakończenia ćwiczenia. Sprawozdania oddane po terminie mogą zostać ocenione niżej. • Osoby, które nie były obecne na ćwiczeniach, niezależnie od przyczyny nieobecności, mają obowiązek odrobić zaległe ćwiczenie w czasie konsultacji i oddać samodzielnie wykonane sprawozdanie. Wszystkie zaległości powinny zostać nadrobione w ciągu tygodnia, przed rozpoczęciem kolejnych zajęć ewentualnie w terminie ustalonym z prowadzącym zajęcia. • Przygotowanie do ćwiczeń może być sprawdzane w formie krótkich sprawdzianów dopuszczających do uczestniczenia w ćwiczeniach. Prowadzący ma prawo usunąć z zajęć studenta, jeśli stwierdzi jego nie przygotowanie. • Przedmiot prowadzony jest zgodnie z regulaminem przedmiotu.
Egzamin:
Literatura:
Polska na zdjęciach lotniczych i satelitarnych, PWN, Warszawa, 1988; Informacja obrazowa, WNT, Warszawa, 1992; Sitek Z., Wprowadzenie do teledetekcji lotniczej i satelitarnej, Wydawnictwo AGH, Kraków, 2000; Czasopisma: Teledetekcja środowiska (dawniej: Fotointerpretacja w geografii)
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się