Nazwa przedmiotu:
Procesy mieszania płynów o złożonej reologii
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. Antoni Rożeń
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Inzynieria Chemiczna i Procesowa
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2011/2012
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład45h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Znajomość :algebry, rachunku różniczkowego, rachunku całkowego, analizy funkcji jednej i wielu zmiennych, analizy wektorowej i równań różniczkowych zwyczajnych i cząstkowych. Znajomość mechaniki płynów, termodynamiki i kinetyki procesowej.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest przedstawienie teoretycznych i praktycznych aspektów mieszania płynów o złożonej reologii ze szczególnym uwzględnieniem procesów mieszania i przetwarzania polimerów.
Treści kształcenia:
Definicja i cele operacji mieszania. Klasyfikacja procesów mieszania. Rodzaje mieszanin. Definicja skali i stopnia segregacji. Makro-, mezo- i mikromieszanie. Mieszanie rozprowadzające i dyspersyjne. Wpływ własności reologicznych na moc i czas mieszania w reaktorach zbiornikowych. Koncepcja Metznera i Otto obliczania mocy mieszania. Wpływ własności reologicznych na spadek ciśnienia statycznego i rozkład czasu przebywania w mieszalnikach statycznych. Wpływ różnicy lepkości i własności reologicznych na mikromieszanie w przepływie laminarnym. Metody wytwarzania układów dyspersyjnych w przepływie laminarnym. Wpływ różnicy lepkości, napięcia międzyfazowego i własności reologicznych na procesy rozpady kropel fazy rozproszonej. Zastosowanie teorii chaosu deterministycznego w opisie mieszania. Sygnatury chaosu. Mapy Poincare. Wpływ własności reologicznych na powstawanie chaosu. Budowa i charakterystyka mieszalników o działaniu okresowym i półokresowym do mieszania cieczy o wysokiej lepkości i złożonych własnościach reologicznych. Modelowanie mieszania w mieszalnikach komorowych. Budowa i charakterystyka mieszalników o działaniu ciągłym do mieszania cieczy o wysokiej lepkości i złożonych własnościach reologicznych. Modelowanie mieszania w młynach walcowych i w wytłaczarkach jedno- i dwuślimakowych.
Metody oceny:
brak
Egzamin:
Literatura:
Manas-Zloczower I., Tadmor Z., Mixing and Compounding of Polymers – Theory and Practice, Hanser Publisher, 1994. Nagata S., Mixing. Principles and Applications, John Wiley & Sons Inc., 1975. Ottino J.M., The Kinematic of Mixing: Stretching, Chaos, and Trasport, Cambridge Univ. Press, 1989. Paul E.L., Atiemo-Obeng, V.A., Kresta S.M., Handbook of Industrial Mixing, John Wiley & Sons Inc., 2004. Stręk F., Mieszanie i mieszalniki, WNT, 1981. Zlokarnik M., Stirring, Wiley – VCH Verlag GmbH, 2001.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się