Nazwa przedmiotu:
Komputerowe systemy w mechatronice
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Marcin Jasiński, adiunkt
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Mechatronika
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
brak
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2011/2012
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wymagana jest znajomość podstaw mechatroniki, elektroniki oraz informatyki.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z systemami komputerowego wspomagania wytwarzania oraz badań i pomiarów w technice. Omówiona zostanie architektura mikrokontrolerów i systemów komputerowych, współpraca z układami wejścia/wyjścia, interfejsami oraz zasadami wykonywania programu przez sterownik. Omówione zostaną różnice pomiędzy programowaniem proceduralnym i obiektowym oraz przedstawione zostaną podstawowe informacje na temat kompilatorów i języków programowania. Omówione zostaną także problemy związane z sieciami komputerowymi (Zasady pracy w sieciach komputerowych, wersje sieciowe oprogramowania użytkowego. Sprzęt sieciowy, oprogramowanie. Zarządzanie sieciami. Ochrona zasobów w sieciach komputerowych Sieci komputerowe klasyfikacja, architektura, protokoły. Sieci komunikacyjne komputerowe i przemysłowe). Zadaniem przedmiotu będzie wykorzystanie nabytych na wykładzie informacji w praktyce w laboratorium.
Treści kształcenia:
W: Architektura mikrokontrolerów i systemów komputerowych, współpraca z układami wejścia/wyjścia, interfejsami oraz zasadami wykonywania programu przez sterownik. Różnice pomiędzy programowaniem proceduralnym i obiektowym, podstawowe informacje na temat kompilatorów i języków programowania. Zasady pracy w sieciach komputerowych, wersje sieciowe oprogramowania użytkowego. Sprzęt sieciowy, oprogramowanie. Zarządzanie sieciami. Ochrona zasobów w sieciach komputerowych Sieci komputerowe klasyfikacja, architektura, protokoły. Sieci komunikacyjne komputerowe i przemysłowe. L: W laboratorium studenci zapoznają się z wykorzystaniem w praktyce następujących zagadnień: architektura mikrokontrolerów i systemów komputerowych, współpraca z układami wejścia/wyjścia, interfejsami oraz zasadami wykonywania programu przez sterownik. Różnice pomiędzy programowaniem proceduralnym i obiektowym, podstawowe informacje na temat kompilatorów i języków programowania. Zasady pracy w sieciach komputerowych, wersje sieciowe oprogramowania użytkowego. Sprzęt sieciowy, oprogramowanie. Zarządzanie sieciami. Ochrona zasobów w sieciach komputerowych Sieci komputerowe klasyfikacja, architektura, protokoły. Sieci komunikacyjne komputerowe i przemysłowe.
Metody oceny:
brak
Egzamin:
Literatura:
De Silva (Autor), Clarence W. de Silva (Edytor): Mechatronic Systems: Devices, Design, Control, Operation and Monitoring, CRC Press, 2008. Clarence W. de Silva: Mechatronics: An Integrated Approach, CRC Press, 2004
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się