- Nazwa przedmiotu:
- Zagrożenia cywilizacyjne i zrównowazony rozwój
- Koordynator przedmiotu:
- prof. nzw. dr hab. inż. Katarzyna Juda-Rezler
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Ochrona środowiska
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- Semestr nominalny:
- 1 / rok ak. 2011/2012
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia15h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Chemia środowiska, biologia środowiska, meteorologia, hydrologia
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Celem wykładu jest przedstawienie zagrożeń (presji) dla środowiska z tytułu antropogennej (cywilizacyjnej) działalności człowieka. Kolejne wykłady dotyczą rozwoju przemysłu w aspekcie ochrony środowiska poczynając od początku doby industrialnej (~1860 r.) do chwili obecnej i w perspektywie 2050r. Z uwagi na rangę zagrożenia zarówno w skali lokalnej, regionalnej oraz globalnej najwięcej uwagi wykład w zakresie przemysłu poświęca zagadnieniom energetycznego spalania paliw. Następnie wykład koncentruje się na oddziaływaniu transportu (samochodowego, lotniczego i kolejowego) oraz źródeł komunalnych w dużych aglomeracjach miejskich.
- Treści kształcenia:
- Cel nauczania przedmiotu i jego zakres. Systemowe ujęcie zagadnień Ochrony środowiska uwzględniające wzajemne sprzężenie zwrotne między potrzebami społecznymi, działalnością gospodarczą i konsumpcyjną człowieka a środowiskiem. Porównanie presji na środowisko wybranych źródeł naturalnych i antropogennych. Procesy energetycznego spalania paliw jako główne źródło uciążliwości dla środowiska w skali lokalnej, regionalnej i globalnej Scenariusze pokrycia potrzeb energetycznych świata i Polski i wynikające z tego zagrożenia dla Środowiska: emisja zanieczyszczeń, efekt cieplarniany, wykorzystanie wód do procesów technologicznych i chłodzenia kondensatorów, powstawanie ścieków i osadów ściekowych oraz odpadów energetycznych, źródła emisji hałasu oraz źródła promieniowania elektromagnetycznego.
Charakterystyka procesów energetycznego spalania paliw (energetyka zawodowa, przemysłowa i komunalna) w aspekcie określania: emisji zanieczyszczeń do powietrza, ilości i jakości pobieranych wód, zrzutu wód podgrzanych i ścieków technologicznych, ilości i jakości powstających odpadów oraz zasad składowania, emisji hałasu.
Charakterystyka urządzeń ochrony środowiska (końca rury) dla ww. uciążliwości wraz z analizą ich wtórnej uciążliwości (instalacje odsiarczania i odazotowania, oczyszczalnie ścieków). Charakterystyka kierunków ograniczania uciążliwości na drodze zmian technologicznych w wytwarzaniu energii oraz podnoszenia sprawności obecnych technologii.
Syntetyczna charakterystyka pozostałych zasadniczych procesów przemysłowych (hutnictwo żelaza i stali, hutnictwo metali kolorowych, przemysł chemiczny oraz cementowo – wapienniczy) oraz przemysłu rolnego i spożywczego.
Charakterystyka uciążliwości transportu (samochodowego, kolejowego i lotniczego) na środowisko w aspekcie emisji zanieczyszczeń do powietrza i hałasu, zajmowania terenu pod drogi (presja na obszary Natura 2000). Metody zapobiegania i ograniczania tych presji.
Charakterystyka presji (zagrożeń) dla środowiska obiektów infrastruktury komunalnej (spalarnie odpadów komunalnych, wysypiska, oczyszczalnie) w aspekcie źródeł uciążliwości.
Syntetyczne omówienie wybranych skutków (efektów) zagrożenia dla środowiska z tytułu antropogennej działalności człowieka:
• efekt cieplarniany
• smog londyński
• smog kalifornijski
• ozon troposferyczny
- Metody oceny:
- Ocena zintegrowana = 0,5 OW + 0,5 OC
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Juda-Rezler K. Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na środowisko. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2000.
2. GUS, 2007. Ochrona Środowiska 2006. Informacje i opracowania Statystyczne. Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2006.
3. Raport: Stan środowiska w Polsce w latach 1996-2001. Biblioteka Monitoringu Środowiska, Warszawa 2003.
4. II Polityka Ekologiczna Polski – Ministerstwo Środowiska 2000.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się