- Nazwa przedmiotu:
- Laboratorium procesów plazmowo-katalitycznych
- Koordynator przedmiotu:
- dr hab. inż. Krzysztof Krawczyk, prof. PW
- Status przedmiotu:
- Fakultatywny dowolnego wyboru
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Technologia Chemiczna
- Grupa przedmiotów:
- Synteza, kataliza i procesy wysokotemperaturowe
- Kod przedmiotu:
- brak
- Semestr nominalny:
- 2 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 0
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład0h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- brak
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Celem laboratorium jest zapoznanie studentów z plazmowymi układami, w których źródłem plazmy nierównowagowej (nietermicznej) są wyładowania ślizgowe lub barierowe oraz zbadanie ich skuteczności w procesie przetwarzania trwałych molekuł np. metanu i lotnych związków organicznych.
- Treści kształcenia:
- Celem laboratorium jest zapoznanie studentów z plazmowymi układami, w których źródłem plazmy nierównowagowej (nietermicznej) są wyładowania ślizgowe lub barierowe oraz zbadanie ich skuteczności w procesie przetwarzania trwałych molekuł np. metanu i lotnych związków organicznych. Wśród metod stosowanych do przetwarzania substancji trwałych, trudno poddających się przemianom chemicznym, rosnące znaczenie mają procesy, w których stosuje się plazmę nietermiczną. Wytwarzane w tych warunkach wysokoenergetyczne elektrony (do 10 eV), już w stosunkowo niskiej temperaturze mogą aktywować nawet trwałe molekuły. Jednak częstą wadą tych procesów jest ich niewielka selektywność. Z tego powodu prowadzone są badania układów skojarzonych, łączących aktywację substratów w warunkach plazmy nierównowagowej z działaniem selektywnych katalizatorów, których zadaniem jest przetworzenie aktywnych składników (rodników, wzbudzonych molekuł), wytworzonych w plazmie, w pożądane produkty. Znanych jest wiele doświadczeń ze stałymi katalizatorami, które umieszczano w wyładowaniach koronowych, barierowych, albo mikrofalowych. Zastosowanie metod plazmowo-katalitycznych może spowodować znaczny postęp w technologii otrzymywania wartościowych produktów, takich jak olefiny, metanol i in., bezpo-średnio z metanu, z pominięciem procesów wytwarzania i oczyszcza-nia gazów syntezowych. Celem prowadzonych w ramach labora-torium badań będzie opracowywanie nowych skojarzonych układów plazmowo-katalitycznych, w których źródłem plazmy nierównowa-gowej są wyładowania ślizgowe oraz barierowe, a w szczególności:
• zaprojektowanie i zbudowanie odpowiednich reaktorów,
• preparatyka katalizatorów,
• zbadanie skuteczności wybranych katalizatorów w wyładowaniu ślizgowym lub barierowym w różnych warunkach procesowych.
Rezultatem badań układów plazmowo-katalitycznych będzie wyznaczona eksperymentalnie charakterystyka wybranych katalizatorów, ze wskazaniem korzystnego zakresu parametrów procesu (energia właściwa wyładowania, temperatura i in.).
- Metody oceny:
- Sprawozdania
- Egzamin:
- Literatura:
- brak
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się