- Nazwa przedmiotu:
- Energooszczędne materiały i technologie
- Koordynator przedmiotu:
- mgr inż. / Marek Swat / starszy wykładowca
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Budownictwo
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe z możliwością wyboru
- Kod przedmiotu:
- IBS07
- Semestr nominalny:
- 7 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 3
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt15h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Budownictwo ogólne, Materiały budowlane, Fizyka budowli
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Celem przedmiotu jest promowanie współczesnego budownictwa energooszczędnego. Efektem kształcenia powinno być nabycie przez studentów podstawowej wiedzy i umiejętności, które będą sprzyjać wyborowi przez absolwentów energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań projektowych w budownictwie.
- Treści kształcenia:
- W - Wprowadzenie. Zużycie energii związane z budową i eksploatacją budynków. Zasady współczesnego budownictwa energooszczędnego (1). Energooszczędna produkcja materiałów budowlanych na przykładzie produkcji cementów z dodatkami (CEM II) (1). Klasyfikacja budynków w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Koszty ogrzewania. Bilans cieplny budynku (2). Wpływ rozwiązań architektonicznych na energooszczędność (1). Wpływ rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych na energooszczędność. Przegląd materiałów termoizolacyjnych (3). Sprawdzian 1 (1). Tradycyjne i odnawialne źródła energii. Rodzaje i sprawność systemów grzewczych. Znaczenie wentylacji (1). Przykłady realizacji budynków pasywnych i energooszczędnych (2). Certyfikat energetyczny budynku (2). Sprawdzian 2 (1). P - Analiza cieplno-wilgotnościowa wybranych przegród w budynku już istniejącym (4). Studium projektowe termomodernizacji przegród budowlanych (10). Zaliczenie (1).
- Metody oceny:
- Zaliczenie przedmiotu następuje po uzyskaniu przez studenta pozytywnej oceny z ćwiczeń projektowych (P od 3 do 5) i pozytywnej oceny z wykładów (W od 3 do 5). Ocenę końcową stanowi średnia ocen cząstkowych obliczona według formuły: (P + W) / 2.
Ocenę z ćwiczeń projektowych (P) stanowi ocena za studium projektowego. Ocenę z wykładów (W) stanowi średnia ocen z dwóch pisemnych sprawdzianów (oceny za sprawdziany od 2 do 5).
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Praca zbiorowa pod kierunkiem Klema P., Budownictwo ogólne. Tom 2, Fizyka budowli. Wyd. 2. Arkady, Warszawa 2008.
2. Kisielewicz T., Wpływ izolacyjnych, dynamicznych i spektralnych właściwości przegród na bilans cieplny budynków energooszczędnych. Monografia 364. Seria Inżynieria Lądowa. Wydawnictwo PK, Kraków 2008.
1. Bać A., Budynki pasywne. Wymagania techniczne i projektowanie. Wiadomości Projektanta Budownictwa, 6 (185), Warszawa 2006.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się