- Nazwa przedmiotu:
- Fizyka
- Koordynator przedmiotu:
- dr hab.Janusz Kempa / profesor nadzwyczajny
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Inżynieria środowiska
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- ISP21
- Semestr nominalny:
- 1 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 5
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia15h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- brak
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie z podstawowymi fizyki klasycznej i współczesnej.
Celem przedmiotu jest nauczenie podstawowych metod analizy zjawisk fizycznych, umiejętność pomiarów wielkości fizycznych oraz ich jednostek; rozwiązywanie podstawowych zagadnień fizycznych w nawiązaniu do konkretnych problemów budowlanych.
- Treści kształcenia:
- "W - Wstęp. Czym się zajmuje fizyka. Analiza wyników pomiarów. Właściwości stanów skupienia materii.
Mechanika
Podstawy mechaniki klasycznej. Zasady zachowania i symetria w przyrodzie. Elementy kinematyki i dynamiki relatywistycznej. Energia i pęd. Grawitacja. Pole grawitacyjne i jego własności. Drgania. Oscylator harmoniczny. Elementy akustyki. Rozchodzenie się fal w ośrodkach sprężystych. Równanie falowe. Zjawisko Dopplera. Elementy hydrostatyki i hydrodynamiki. Teoria przepływów.
Termodynamika
Podstawy termodynamiki fenomenologicznej. Pierwsza i druga zasada termodynamiki. Odwracalność i nieodwracalność procesów termodynamicznych. Mechanizm transportu energii i ciepła. Izolacyjność termiczna. Ć - Podstawowe parametry charakteryzujące materię: masa, gęstość, temperatura. Analiza wyników pomiarów: średnia i błąd na wartości średniej.
Kinematyka. Wielkości skalarne i wektorowe. Prędkość, przyśpieszenie. Dodawanie wektorów. Siła. Zasady dynamiki Newtona i ich stosowanie. Ruch po okręgu. Rzuty. Energia, pęd i moment pędu. Ruch z udziałem siły tarcia. Moment siły. Dynamika ruchu obrotowego. Momenty bezwładności. Grawitacja. Prawo ciążenia powszechnego. Praca w polu grawitacyjnym. Energia kinetyczna i potencjalna. Praca i moc. Sztuczny satelita Ziemi. Pierwsza i druga prędkość kosmiczna. Oscylator harmoniczny. Drgania w ośrodkach z tłumieniem. Ruch wahadeł. Rozchodzenie się fal. Napięcie powierzchniowe cieczy. Naczynia połączone. Równanie falowe. Rozchodzenie się dźwięku. Hydrostatyka. Prawo Pascala i Archimedesa. Ciśnienie hydrostatyczne. Przepływ cieczy. Równanie Bernoulliego. Ciepło. Skala temperatur. Ciepło właściwe, topnienia, parowania, krzepnięcia. Przepływ ciepła. Bilans cieplny. Przemiany gazowe. Izolacja termiczna. Praca i energia w przemianach gazowych. Zasada termodynamiki. Cykl Carnota.
"
- Metody oceny:
- o- ocena z przedmiotu
"Warunkiem zaliczenia przedmiotu w pierwszym semestrze jest uzyskanie odpowiedniej liczby punktów obliczanej jako suma cząstkowej liczby punktów uzyskanych na ćwiczeniach audytoryjnych i punktów uzyskanych na kolokwium z wykładu. Na ćwiczeniach audytoryjnych student pisze trzy kolokwia, za które może uzyskać łącznie 60 punktów. Za kolokwium z wykładu, które odbywa się na ostatnim wykładzie, student może otrzymać 60 punktów. Ocena końcowa zaliczenia jest ustalana według następujących zasad:
120-109 punktów - 5.0; 108-97 - 4.5; 96-85 - 4.0; 84-73 - 3.5; 72-60 -3.0; 59-0 -2.0
"
- Egzamin:
- Literatura:
- ".Orear J., Fizyka, tom 1 i 2, WNT, 2002.
Bogusz W., Grabarczyk J., Krok F., Podstawy fizyki, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej.
3. Wróblewski A. K, Zakrzewski J. A., Wstęp do fizyki, t. 1i 2 PWN.
"
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się