Nazwa przedmiotu:
Biologia i Ekologia
Koordynator przedmiotu:
dr hab.inż. Alina Kusińska / profesor nadzwyczajny
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria środowiska
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
ISP41
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2010/2011
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Chemia
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Wykład - Zapoznanie się z głównymi grupami organizmów występujących w różnych elementach środowiska, z wzajemnymi zależnościami pokarmowymi, metabolizmem komórkowym, cyklami biogeochemicznymi pierwiastków, równowagą w ekosystemach, charakterystyką procesów samooczyszczania gleb i wód, zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi powietrza oraz zagrożeniami wywołanymi mikrobiologiczną korozją materiałów budowlanych.
Treści kształcenia:
W - Biologia, jej zadania i powiązania z innymi naukami. Organizmy patogenne występujące w powietrzu, wodach powierzchniowych, glebie i ściekach. Fizjologia komórki bakteryjnej. Sposoby odżywiania bakterii. Enzymy i ich funkcje jako biokatalizatorów. Procesy kataboliczne (oddychanie tlenowe, beztlenowe: denitryfikacja, desulfurikacja, redukcja węglanów i dwutlenku węgla, fermentacja) i anaboliczne (fotosynteza u roślin, fotosynteza i chemosynteza u bakterii. Bakterie nitryfikacyjne, żelazowe, wodorowe, siarkowe. Fizjologiczne grupy organizmów, występujące w różnych środowiskach. Ekologia jako nauka, czynniki ekologiczne, organizm, populacja, biocenoza, ekosystem, biom i biosfera. Cykle biogeochemiczne: węgla, azotu, fosforu i siarki w środowisku. Produkcja ekosystemów, sukcesja ekologiczna. Przepływ energii przez ekosystem, homeostaza ekosystemu. Atmosfera ziemska. Zanieczyszczenia biologiczne w powietrzu atmosferycznym i powietrzu pomieszczeń. Aerozole biologiczne: definicja, podział i charakterystyka aerozoli zakaźnych i saprofitycznych, sposoby ich wytwarzania, fazy występowania, własności fizyczne i chemiczne aerozoli biologicznych i sposoby ich rozprzestrzeniania w pomieszczeniach. Definicja i funkcje gleby. Proces tworzenia próchnicy glebowej i rola organizmów glebowych w tym procesie. Mikroorganizmy glebowe i ich rola w funkcjonowaniu gleby. Proces samooczyszczania gleb i znaczenie kompleksu sorpcyjnego. Hydrosfera jako środowisko życia. Główne zespoły organizmów zasiedlające wody powierzchniowe. Strefy jezior. Produkcja wód powierzchniowych. Wskaźniki biologiczne zanieczyszczenia wód. Organizmy zasiedlające wodociągi i inne źródła zaopatrzenia w wodę pitną. Zagrożenia związane z mikrobiologicznym rozkładem i mikrobiologiczną korozją materiałów w budynkach i przemyśle. Studnie i zasiedlające je organizmy.
Metody oceny:
o - ocena z przedmiotu "Warunkiem zaliczenia przedmiotu w semestrze II (wykład) jest uzyskanie pozytywnej oceny z zaliczenia. Zgodnie z Regulaminem Studiów w PW 2006 kontrola wyników nauczania obejmuje 2 sprawdziany w ciągu semestru. W przypadku uzyskania przez studenta oceny niedostatecznej, prowadzący ustala termin sprawdzianu poprawkowego. "
Egzamin:
Literatura:
"1. Schlegel Hans G.: Mikrobiologia ogólna, PWN, 1996. 2. Pawlaczyk – Szpilowa M.: Biologia i ekologia. Politechnika Wrocławska, Wrocław, 1993. 3. Krzysztofik B.: Mikrobiologia powietrza, OWPW, 1992 4. Krzysztofik B., Ossowska-Cypryk K.: „Ćwiczenia laboratoryjne z mikrobiologii powietrza”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 1989, 5. Pawlaczyk-Szpilowa M.” Biologia i ekologia”, PWN, 1978 6. Kańska Z. i inni: Ćwiczenia laboratoryjne z biologii sanitarnej cz. I i cz. II, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 1998. 7. Grabińska-Łoniewska: „Ćwiczenia laboratoryjne z mikrobiologii ogólnej”, OWPW, 1996. "
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się