- Nazwa przedmiotu:
- Prawo i ekonomika w inżynierii środowiska
- Koordynator przedmiotu:
- prof. dr hab.inż. Sławczo Denczew / profesor nadzwyczajny
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Inżynieria środowiska
- Grupa przedmiotów:
- obowiązkowe z możliwością wyboru
- Kod przedmiotu:
- IWW05/1
- Semestr nominalny:
- 8 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Wodociągi i kanalizacja, Eksploatacja wodociągów i kanalizacji
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Celem nauczania przedmiotu jest zapoznanie studentów z zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska, a w szczególności problemów infrastruktury komunalnej w aspekcie zrównoważonego rozwoju – kompleksowy model infrastruktury komunalnej, organy regulacyjne, kontrolne i nadzorujące w gospodarce komunalnej, przebieg i realizacja przedsięwzięć komunalnych w świetle obowiązujących aktów prawnych, ocena wniosków o dofinansowanie projektów inwestycji komunalnych, rodzaje funduszy ochrony środowiska, wskaźniki efektywności kosztowej przedsięwzięć komunalnych, metody oceny efektywności, opłaty za korzystanie ze środowiska, kary za przekroczenie norm przy odprowadzaniu ścieków do wód, do ziemi i urządzeń kanalizacyjnych.
- Treści kształcenia:
- W - Ochrona środowiska a infrastruktura i przedsięwzięcia komunalne. Charakterystyka podstawowych przepisów prawnych z punktu widzenia prowadzenia przedsięwzięć w inżynierii środowiska. Zadania i kompetencje organów samorządu terytorialnego w ochronie środowiska. Czynności formalno-prawne przygotowania realizacji przedsięwzięć: decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, postępowanie w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowiska. Czynności formalnoprawne procesu budowlanego: decyzja o pozwoleniu na budowę, pozwolenie wodno-prawne, pozwolenie zintegrowane. Prowadzenie przedsięwzięć w warunkach gospodarki rynkowej: elementy i etapy procesu inwestycyjnego, analiza techniczno-ekonomiczna przedsięwzięcia, wstępne opracowanie projektowe, przetargi. Ekonomiczna efektywność przedsięwzięć komunalnych w ochronie środowiska: struktura nakładów inwestycyjnych i całkowitych kosztów eksploatacyjnych, metody oceny efektywności projektów inwestycyjnych. Finansowanie przedsięwzięć komunalnych w dziedzinie ochrony środowiska: środki własne, dotacje, fundusze ekologiczne, kredyty preferencyjne, komercyjne, ekokonwersja, udziały kapitałowe, pomoc zagraniczna.
- Metody oceny:
- o - ocena z przedmiotu
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie dwóch kolokwiów obejmujących materiał z wykładów – w połowie oraz na końcu semestru. Terminy kolokwiów ustalane są ze studentami na pierwszych zajęciach.
- Egzamin:
- Literatura:
- "[1] Praca zbiorowa: Inwestycje komunalne w ochronie środowiska. Poradnik inwestora. Przygotowanie i prowadzenie inwestycji., NFOŚiGW, Warszawa, 1995.
[2] Pazio W.J.: Analiza finansowa i ocena efektywności projektów inwestycyjnych przedsiębiorstw., Oficyna PW, Warszawa, 2002.
[3] Praca zbiorowa pod red. Cygler R., Miłaszewski R.: Materiały do studiowania ekonomiki zaopatrzenia w wodę i ochrony wód., Wydawnictwo Ekonomia i Środowisko, Białystok, 2008.
[4] Obowiązujące akty prawne związane z ochroną środowiska oraz prowadzeniem przedsięwzięć w inżynierii środowiska.
"
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się