- Nazwa przedmiotu:
- Technologia i ekonomika wykonawstwa instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż./Paweł Podwójci/ adiunkt
- Status przedmiotu:
- Fakultatywny ograniczonego wyboru
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Inżynieria środowiska
- Grupa przedmiotów:
- Obieralne
- Kod przedmiotu:
- ISK91/1
- Semestr nominalny:
- 7 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 3
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt15h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Materiałoznawstwo, Instalacje sanitarne, Grafika inżynierska
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Celem nauczania przedmiotu jest zapoznanie studentów z tradycyjnymi i nowoczesnymi technologiami robót sanitarnych z zakresu wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.
- Treści kształcenia:
- W - Instalacje wodociągowo-kanalizacyjne z punktu widzenia technologii, wykonawstwa i organizacji robót. Podstawy prawne stosowania materiałów instalacyjnych i armatury w budownictwie. Materiały, armatura i urządzenia stosowane w instalacjach wodociągowo-kanalizacyjnych – wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Kryteria wyboru rozwiązań materiałowych i konkretnej technologii na szybkość i jakość wykonania instalacji oraz jej koszt. Współczesne trendy w wykonawstwie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. P - Wykonanie przedmiaru i kosztorysu szczegółowego wybranego fragmentu instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej.
- Metody oceny:
- o - ocena z przedmiotu
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest: - zaliczenie tematyki wykładowej polegające na uzyskaniu pozytywnej oceny z kolokwium przeprowadzonego na końcu semestru; - zaliczenie tematyki ćwiczeń projektowych polega na uzyskaniu pozytywnej oceny ( uzyskanie powyżej 51% punktacji możliwej do zdobycia podczas zaliczania danego kolokwium) z dwóch pisemnych kolokwiów obejmujące łącznie cały materiał programowy oraz wykonaniu, oddaniu i pozytywnej obronie projektu dotyczącego zagadnień programowych (w oparciu o założenia wskazane przez prowadzącego przedmiot). Terminy kolokwiów ustalane są ze studentami na pierwszych zajęciach. W przypadku nie uzyskania przez studenta pozytywnej oceny z przeprowadzanych kolokwiów przewiduje się pisemne kolokwium poprawkowe na końcu semestru. Łączna ocena semestralna zaliczenia przedmiotu jest średnią ważoną według zasady: 60% oceny zaliczenia części wykładowej i 40% oceny zaliczenia ćwiczeń projektowych. Uwaga: przy ustalaniu ocen zaliczeń ćwiczeń projektowych uwzględniana jest frekwencja na zajęciach (dopuszczalne są dwie nieobecności ).
- Egzamin:
- Literatura:
- "1. Perkowski A.: Organizacja i wykonawstwo robót instalacyjnych. Wydawnictwo Politechniki Warszawskiej. Warszawa 1979.
2. Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych. Tom II – Instalacje sanitarne i przemysłowe. Arkady . Warszawa 1988.
3. Furtak L., Rabiej St. i in.: Warunki techniczne wykonania i odbioru rurociągów z tworzyw sztucznych. Wydawnictwo Polskiej Korporacji Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji. Warszawa 1996.
4. Katalogi Nakładów Rzeczowych
5. Zarządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa – w sprawie metod kosztorysowania obiektów i robót budowlanych.
"
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się