- Nazwa przedmiotu:
- Racjonalizacja użytkowania energii
- Koordynator przedmiotu:
- dr hab.inż.Jan Górzyński / profesor nadzwyczajny
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Inżynieria środowiska
- Grupa przedmiotów:
- obowiązkowe z możliwością wyboru
- Kod przedmiotu:
- ISS2/2
- Semestr nominalny:
- 7 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 4
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia15h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Mechanika płynów, Termodynamika techniczna, Odnawialne źródłą energii, Fizyka budowli, Ogrzewnictwo i ciepłownictwo
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie słuchaczy z wiedzą o charakterze ogólnym z zakresu racjonalizacji użytkowania energii w ramach ogólniejszych działań wiążących się z ochroną środowiska, która stała się czynnikiem nadrzędnym również w tym zakresie. Nauczanie przedmiotu ma zapewnić poznanie podstawowej wiedzy: pojęcia podstawowe, podstawy wiedzy o racjonalizacji użytkowania energii i racjonalizacji (minimalizacji) oddziaływania na środowisko nie tylko podczas eksploatacji, lecz również biorąc pod uwagę pełny cykl istnienia wyrobów, instalacji, obiektów. Bardziej szczegółowe problemy oszczędności energii w budynkach, instalacjach wewnętrznych i ciepłownictwie, problemy odzysku ciepła odpadowego, ustalanie efektów energetycznych, ekologicznych i ekonomicznych racjonalizacji. Problemy występujące przy substytucji nośników energii. Metody obliczeniowe w zakresie obliczania kosztów energii, opłat za gospodarcze wykorzystanie środowiska, formułowanie przedsięwzięć usprawniających użytkowanie energii. Wiedza będzie wykorzystana w rozwiązywaniu praktycznych zagadnień na zajęciach audytoryjnych oraz przy wykonywaniu prac dyplomowych inżynierskich z zakresu ciepłownictwa i ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji.
- Treści kształcenia:
- "W - Wprowadzenie do przedmiotu i podstawowe określenia. Nośniki energii wykorzystywane w obiektach budowlanych i ich funkcje użytkowe. Zasilanie w nośniki energii: kotłownie, ciepłownie i elektrociepłownie. Aktualne kierunki proekologicznej racjonalizacji wyrobów, urządzeń i instalacji: strategia zrównoważonego rozwoju i narzędzia jej wprowadzania, zasady proekologicznego projektowania, zasady proekologicznej racjonalizacji w pełnym cyklu istnienia obiektów, doskonalenie praktyki działalności gospodarczej. Charakterystyka zużycia energii w obiektach budowlanych. Podstawy prawne i normy z zakresu zużycia energii. Działania na rzecz efektywności energetycznej.
Obiekt budowlany w systemie energetycznym, zasady określania zużycia energii pierwotnej. Problem zużycia energii pierwotnej w obiektach budowlanych, możliwości racjonalizacji w cyklu istnienia: w fazie projektowania, wznoszenia, użytkowania, likwidacji i poużytkowego zagospodarowania, proekologiczna racjonalizacja wytwarzania i użytkowania nośników energii.
Użytkowanie energii w obiektach budowlanych i możliwości racjonalizacji w systemach: ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, źródłach ciepła, sieciach przesyłania ciepła, regulacji dostarczania ciepła do ogrzewania, w użytkowaniu energii elektrycznej i instalacjach wodnych. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii.
Odzysk energii odpadowej w obiektach: zasady odzysku energii odpadowej, odzysk energii w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych (wymienniki obrotowe, krzyżowe, zestaw wymienników przeponowych z czynnikiem pośredniczącym, rury cieplne, pompy ciepła). Wykorzystanie układów pomp ciepła w instalacjach ogrzewczych i klimatyzacyjnych.
Przedsięwzięcia modernizacyjne i koszty ich realizacji oraz uzyskiwane efekty energetyczne, ekologiczne i ekonomiczne. Metody oceny efektywności ekonomicznej przedsięwzięć modernizacyjnych. Audyting energetyczny i zasady jego wykonywania w budynkach, ciepłownictwie i ogrzewnictwie.
Oddziaływanie obiektów budowlanych i na środowisko, ekologiczne aspekty racjonalizacji użytkowania i przetwarzania energii, w tym energii ze źródeł odnawialnych. Ć - Obliczanie kosztów dostarczanych do budynku nośników energii (ciepło, gaz ziemny, energia elektryczna) w oparciu o dane liczbowe dla konkretnego budynku. Ustalenie danych do audytu energetycznego budynku, sformułowanie przedsięwzięć, obliczanie oszczędności energii i kosztów energii, ocena opłacalności, przygotowanie raportu audytu energetycznego. Opracowanie wykresu uporządkowanego zapotrzebowania na ciepło budynku w ciągu roku. Opracowanie bilansu cieplnego źródła ciepła i obliczanie oszczędności energii. Przykład termomodernizacji instalacji centralnego ogrzewania. Przykład termomodernizacji instalacji z zakresu wentylacji
"
- Metody oceny:
- E,o - egzamin i ocena z przedmiotu
"Warunkiem zaliczenia zajęć audytoryjnych jest obecność na zajęciach oraz czynne uczestnictwo każdego słuchacza w wykonywaniu zadań opisowo-obliczeniowych wykonywanych pod kierunkiem prowadzącego ćwiczenia.
Podstawę do zaliczenia zajęć audytoryjnych z przedmiotu stanowi wykonanie samodzielnie przez każdego słuchacza zadania opisowo-obliczeniowego sformułowanego przez prowadzącego zajęcia. Zadania powinny być opracowane w formie elektronicznej i w takiej formie wraz z wydrukiem przekazane prowadzącemu. Akceptacja poprawności przy-gotowanego zadania następuje po rozmowie z prowadzącym na temat wykonanego zadania. Natomiast wybrane tema-tycznie prace będą przez słuchaczy prezentowane podczas zajęć audytoryjnych, czas prezentowania około 20 minut.
Zaliczenie zajęć audytoryjnych następuje po złożeniu przygotowanych zadań w podanej wyżej formie i uzyskaniu oceny co najmniej dostatecznej. Uzyskanie zaliczenia ćwiczeń stanowi podstawę dopuszczenia do egzaminu końco-wego z przedmiotu. Egzamin końcowy z przedmiotu odbywa się na zasadzie egzaminu pisemnego. Każdy uczestnik egzaminu otrzymuje do opracowania jeden temat z zakresu problematyki prezentowanej na wykładach. Czas trwania egzaminu – 2 godziny.
Dla każdego uczestnika egzaminu zapewniony jest inny temat do opracowania.
Na egzaminie stosowana będzie następująca skala ocen przyporządkowana określonej procentowo ilości wiedzy:
5,0 – 91 - 100%; 4,5 – 81 - 90%; 4,0 – 71 - 80%; 3,5 – 61 - 70%; 3,0 – 51 - 60%; 2,0 – 0 - 50%.
Egzamin można w zasadzie zdawać dwukrotnie w czterech wyznaczonych terminach, dwa terminy w sesji normalnej i dwa w sesji poprawkowej. Końcowa ocena z przedmiotu jest ustalana jako średnia ważona: ocena z ćwiczeń audyto-ryjnych z wagą 0,3 i ocena z egzaminu z wagą 0,7
"
- Egzamin:
- Literatura:
- "Górzyński J.: Podstawy analizy środowiskowej wyrobów i obiektów. WNT, Warszawa 2007.
[2] Górzyński J.: Audyting energetyczny. Biblioteka Fundacji Poszanowania Energii, Wa-wa 2000.
[3] Szewczyk B.: Termomodernizacja instalacji w budownictwie przemysłowym i użyteczności publicznej. OI „Technika instalacyjna w budownictwie”, Warszawa 1999.
[4] PN-B-03406:1994 Ogrzewnictwo. Obliczanie zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń o kubaturze do 600 m3.
[5] PN-83/B-03430. Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicz-nej. Wymagania. – wraz ze zmianą Az3:2000.
[6] PN-B-02025:2001. Obliczanie sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków mieszkal-nych i zamieszkania zbiorowego.
[7] PN-EN ISO 13790:2006. Obliczanie zapotrzebowania na energię dla celów ogrzewania.
[8] PN-EN ISO 12831:2006. Instalacje grzewcze w budynkach – Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego.
"
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się