- Nazwa przedmiotu:
- Podstawy elektrotechniki i elektroniki
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. / Mariusz Szreder / adiunkt
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Mechanika i Budowa Maszyn
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- IMK51
- Semestr nominalny:
- 5 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 4
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- brak
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Celem nauczania przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami prostych obwodów elektrycznych prądu stałego i zmiennego, charakterystykami funkcjonowania urządzeń i napędów elektrycznych oraz ich sterowaniem.
- Treści kształcenia:
- W - Pojęcia podstawowe, obwód elektryczny, prawo Ohma, prawa Kirchhoffa, metody rozwiązywania liniowych obwodów prądu stałego. Elektrostatyka i elektromagnetyzm. Obwody prądu stałego i przemiennego. Moc i energia w obwodach jednofazowych. Charakterystyki tranzystorów bipolarnych i unipolarnych. Charakterystyki tyrystorów i zastosowanie. Układy wzmacniaczy elektronicznych, charakterystyki i zastosowanie Elementy półprzewodnikowe. Sposoby wytwarzania drgań elektrycznych, generatory. Układy prostownikowe i zasilające. Układy dwustanowe i cyfrowe.
L - Zajęcia organizacyjne. Badanie obwodów prądu zmiennego z elementami R, L, C. Badanie charakterystyk wzmacniaczy jednostopniowych prądu zmiennego. Badanie układów wzmacniaczy operacyjnych scalonych. Programowanie sterowników LOGO. Badanie charakterystyk elektromechanicznych maszyn prądu stałego. Badanie charakterystyk elektromechanicznych silników asynchronicznych jednofazowych.
- Metody oceny:
- Obecność studentów jest obowiązkowa na zajęciach laboratoryjnych, a na wykładach wskazana.Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na wszystkich ćwiczeniach laboratoryjnych. Forma zaliczenia – zaliczenie/egzamin. Ocenę z ćwiczeń laboratoryjnych wystawia nauczyciel prowadzący te ćwiczenia i przekazuje nauczycielowi odpowiedzialnemu za przedmiot. Zaliczenie wykładu jest możliwe na podstawie wyników z 3 kolejnych planowanych sprawdzianów pisemnych, które będą się odbywać w czasie trwania semestru. Czas trwania każdego sprawdzianu wynosi ok. 20 min. i obejmuje zagadnienia z odpowiedniego zakresu kilku godzin wykładu. Maksymalna ocena z każdego sprawdzianu wynosi 3 punkty Minimalna liczba punktów na ocenę dostateczną wynosi 5, na ocenę dobrą – 7, a na ocenę b. dobrą – 8,5 punktu. Dla studentów, którzy nie uzyskają zaliczenia w trakcie trwania semestru przewiduje się jeden sprawdzian, z całego zakresu materiału, w sesji egzaminacyjnej. Wykład – egzamin pisemny przewiduje się 5 pytań z zakresu całego semestru. Punktacja analogicznie jak przy formie zaliczeniowej.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Kalisz J.: Podstawy elektroniki cyfrowej. WKŁ, Warszawa 1998. 2. Praca zbiorowa: Elektrotechnika i elektronika dla nieelektryków. Wyd. Naukowo-Techniczne, Warszawa 1999.
3. Krakowiak M.: Elektrotechnika teoretyczna. PWN, Warszawa 1979.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się