- Nazwa przedmiotu:
- Fundamentowanie
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. / Irena Cios / adiunkt
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Budownictwo
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- ZIBK14
- Semestr nominalny:
- 5 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 6
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład300h
- Ćwiczenia150h
- Laboratorium0h
- Projekt150h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Mechanika gruntów, Konstrukcje żelbetowe
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie ze sposobami posadowienia obiektów, projektowania i wykonywania fundamentów w wykopach i technikami wzmacniania podłoża gruntowego. Celem nauczania jest nabycie przez studentów umiejętności opracowania koncepcji posadowienia budowli w zależności od rodzaju obiektu i warunków gruntowych oraz wymiarowania fundamentów posadowionych bezpośrednio, pośrednio i na wzmocnionym podłożu.
- Treści kształcenia:
- W - Sposoby posadowienia obiektów budowlanych i rodzaje fundamentów. Fundamenty bezpośrednie: ławy, stopy fundamentowe, ruszty, płyty i skrzynie fundamentowe. Wymiarowanie fundamentów w zależności od rodzaju podłoża gruntowego. Warunki I i II SG. Wykonawstwo fundamentów bezpośrednich. Przygotowanie podłoża i zasady postępowania w otwartym wykopie. Rodzaje wykopów i sposoby zabezpieczania ścian.
Ścianki szczelne i ściany szczelinowe. Konstrukcje oporowe. Sposoby odwadniania wykopów fundamentowych: odwodnienie powierzchniowe, drenaż, studnie depresyjne i igłofiltry. Fundamenty pośrednie. Pale, ich rodzaje i wykonawstwo. Zasady projektowania fundamentów na palach. Fundamenty na studniach i ścianach szczelinowych. Elementy budowli ziemnych. Nasypy. Kształtowanie podłoża gruntowego – wzmacnianie gruntu i jego wymiana. Zagęszczanie gruntu powierzchniowe i wgłębne, pale piaskowe i żwirowe, wibroflotacja i wibrowymiana, kolumny kamienne, wapienne i betonowe. Kotwie gruntowe, mikropale i zastrzyki wykonywane w gruncie. Iniekcja strumieniowa. Techniki zbrojenia gruntów. Zastosowanie geowłóknin i technika gwoździowania gruntów. Techniki wzmacniania istniejących fundamentów.
Ć - W ramach ćwiczeń audytoryjnych omawiane są zagadnienia dotyczące sprawdzania warunków I i II SG w podłożu gruntowym, zasady projektowania ław i stóp fundamentowych przy różnych schematach obciążeń, posadowionych bezpośrednio i na palach, zasady projektowania ścian oporowych.
P - W ramach ćwiczeń projektowych studenci wykonują indywidualnie projekty fundamentów bezpośrednich: ław obciążonych osiowo i mimośrodowo, stóp obciążonych osiowo i mimośrodowo, projekt ściany oporowej oraz projekt ławy i stopy opartej na palach.
- Metody oceny:
- Podstawą zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen z trzech sprawdzianów w semestrze (ewentualnie poprawianych), wykonanie i zaliczenie wszystkich projektów oraz zdanie egzaminu końcowego.
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie 51 punktów z 100 wg skali, przy czym 40 punktów za sprawdziany i 60 punktów za egzamin. Przeliczenie punktów na ocenę końcową jest następujące: 51 – 62 – ocena 3; 63 – 74 – ocena 3,5; 75 – 83 – ocena 4; 84 – 92 – ocena 4,5; 93 – 100 – ocena 5.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Praca zbiorowa, Fundamentowanie - projektowanie i wykonawstwo, Tom 1 i 2, Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, Warszawa 2007.
2. Grabowski Z., Pisarczyk S., Obrycki M., Fundamentowanie, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2005.
3. Cios I., Garwacka-Piórkowska S., Projektowanie fundamentów, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2008.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się