Nazwa przedmiotu:
Konstrukcje metalowe 1
Koordynator przedmiotu:
dr inż. / Marek Borkowski / adiunkt
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
ZIBK22
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2010/2011
Liczba punktów ECTS:
6
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład300h
  • Ćwiczenia150h
  • Laboratorium0h
  • Projekt300h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wytrzymałość materiałów, Mechanika budowli, Wstęp do projektowania konstrukcji, Teoria sprężystości i plastyczności, Rysunek techniczny.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zapoznanie z zasadami idealizacji geometrii i zachowania się konstrukcji pod obciążeniem. Poznanie cech fizycznych stali i aluminium oraz zasad obliczeń i projektowania konstrukcji. Celem nauczania jest nabycie przez studentów umiejętności projektowania typowych elementów i konstrukcji metalowych.
Treści kształcenia:
W - Ogólna charakterystyka budowlanych konstrukcji metalowych. Stal - wytwarzanie, gatunki i odmiany, właściwości fizyczne i mechaniczne stali, ochrona antykorozyjna i przeciwpożarowa). Procesy wytwarzania aluminium i jego stopów, właściwości materiałów, połączenia elementów konstrukcyjnych . Podstawy bezpieczeństwa i metody wymiarowania konstrukcji stalowych). Zasady konstruowania i wymiarowanie podstawowych elementów konstrukcyjnych. Elementy rozciągane. Elementy ściskane osiowo i mimośrodowo. Elementy zginane. Połączenia spawane. Połączenia na śruby, nity, sworznie i inne. Ć - Obliczenia statyczne, konstruowanie i wymiarowanie belek stropowych – drugorzędnych i podciągów. Konstruowanie i wymiarowanie słupów osiowo ściskanych pojedynczych i złożonych. Zakotwienia słupów. Konstruowanie i wymiarowanie połączeń: belka – podciąg, podciąg- słup, w wersji spawanej i na śruby. Zasady wykonawstwa rysunków konstrukcji stalowych. P - Projekt wybranej stalowej konstrukcji. Zakres ćwiczenia obejmuje: obliczenia statyczne i wytrzymałościowe belki drugorzędnej, podciągu i słupa osiowo ściskanego, wymiarowanie połączeń elementów konstrukcyjnych - spawanych i na śruby, zakotwienie słupa z fundamentem oraz wykonanie rysunków konstrukcyjnych i szczegółów połączeń.
Metody oceny:
Po semestrze VI zaliczenie wykładów uzyskuje się na podstawie sprawdzianów z zakresu wykładów i ćwiczeń audytoryjnych oraz ćwiczeń projektowych. Zaliczenie ćwiczeń projektowych uzyskuje się na podstawie poprawnie wykonanego ćwiczenia projektowego i jego obronie. Warunkiem koniecznym zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen z materiału objętego wykładami oraz ćwiczeniami projektowymi. Ocena końcowa z przedmiotu jest średnią arytmetyczną z ocen otrzymanych z wykładów oraz z ćwiczeń audytoryjnych i projektowych, z uwzględnieniem aktywności studenta na zajęciach w trakcie trwania semestru
Egzamin:
Literatura:
1. Rykaluk K., Konstrukcje stalowe, Podstawy i elementy, DWE, Wrocław 2001. 2. Bródka J., Broniewicz M., Projektowanie konstrukcji stalowych zgodnie z Eurokodami 3-1-1 wraz z przykładami obliczeń, Białystok 2001. 3. Biegus A., Stalowe budynki halowe, Arkady, Warszawa 2008. 4. Łubiński M., Filipowicz A., Żółtowski W., Konstrukcje metalowe, Część 1 i 2, Arkady, Warszawa 2007. 5. Bródka J. i in., Projektowanie i obliczanie połączeń węzłów konstrukcji stalowych, PWT, 2009.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się