- Nazwa przedmiotu:
- Rysunek techniczny
- Koordynator przedmiotu:
- mgr inż. / Jerzy Raniszewski / starszy wykładowca
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Budownictwo
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- ZIBK02
- Semestr nominalny:
- 1 / rok ak. 2011/2012
- Liczba punktów ECTS:
- 3
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład0h
- Ćwiczenia150h
- Laboratorium0h
- Projekt150h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Wymagana znajomość aksjomatów i twierdzeń z zakresu geometrii przestrzennej na poziomie gimnazjum i szkoły średniej
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie z zasadami wykonywania rysunku technicznego, w szczególności z obowiązującymi normami z zakresu rysunku technicznego (norm ogólnych i norm dotyczących rysunku architektoniczno-budowlanego i poszczególnych rodzajów konstrukcji) oraz zapoznanie z ręczną techniką kreślenia przy zastosowaniu przyrządów kreślarskich oraz szkicowania odręcznego. Celem nauczania przedmiotu jest nauczenie umiejętności czytania i sporządzania rysunku technicznego będącego podstawowym językiem porozumiewania się projektanta z wykonawcą czyli realizatorem myśli technicznej.
- Treści kształcenia:
- Ć - Ogólne wiadomości o rysunku technicznym, przybory kreślarskie, materiały , podręczniki, normy. Organizacja stanowiska pracy i posługiwanie się sprzętem kreślarskim. Formaty i składanie rysunków. Technika kreślenia, linie rysunkowe, rodzaje linii. Zasady pisma technicznego, opisywanie rysunków. Zasady rzutowania w rysunku technicznym (rzut prostokątny i aksonometria). Zasady wymiarowania w rysunku architektoniczno-budowlanym, rzuty, przekroje, widoki. Zasady wykonywania i wymiarowania rysunków elementów drewnianych, konstrukcji stalowych i konstrukcji żelbetowych, rzuty, przekroje, detale, widoki. Oznaczenia normowe elementów budowlanych. Zasady sporządzania rysunków budowlanych wg obowiązujących norm: orientacja, sytuacja, rzuty, przekroje, elewacje. Wiadomości o perspektywie, horyzoncie i punktach zbiegu. Rysowanie brył geometrycznych i elementów budowlanych w perspektywie. Odtwarzanie perspektywy z rzutów. Odtwarzanie rzutów z perspektywy.
P - Wykonywanie rysunków wg indywidualnych tematów: 1) przekrój stalowy złożony z kształtowników walcowanych, 2) przekrój pionowy i przekroje poziome klatki schodowej, 3) rzut parteru domku jednorodzinnego, 4) rysunek węzła drewnianej więźby dachowej płatwiowo-kleszczowej, 5) rysunek belki stalowej (blachownicy) wraz z żebrami, 6) i 7) wykonanie rysunków wybranej elewacji i przekroju pionowego (poprzecznego lub podłużnego) domku jednorodzinnego na podstawie zadanych rzutów poszczególnych kondygnacji).
- Metody oceny:
- Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obowiązkowa obecność na ćwiczeniach audytoryjnych i projektowych. W ramach ćwiczeń audytoryjnych będzie przeprowadzony na koniec semestru sprawdzian pisemny ze znajomości zasad sporządzania rysunku technicznego oceniany na ocenę w skali 2,0 (ocena niedostateczna), 3,0 (ocena dostateczna), 3,5 (ocena ponad dostateczna), 4,0 (ocena dobra), 4,5 (ocena ponad dobra), 5,0 (ocena bardzo dobra). Do zaliczenia ćwiczeń audytoryjnych wymagane jest zaliczenie dwóch z trzech ocenianych prac wykonanych przez studenta w ramach zajęć z rysunku odręcznego. W ramach ćwiczeń projektowych studenci będą wykonywali 7 rysunków wg indywidualnych tematów ocenianych na ocenę w skali jw. Wszystkie rysunki muszą być zaliczone na ocenę minimum 3,0 (dostateczną). Ostateczna ocena z przedmiotu będzie oceną średnią z otrzymanych ocen ze sprawdzianu i z rysunków technicznych.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Miśniakiewicz A., Skowroński W., Rysunek techniczny budowlany, Arkady, Warszawa 1999.
2. Samujłło H. i J., Rysunek techniczny i odręczny w budownictwie, Arkady, Warszawa 1974.
3. Normy przedmiotowe PN-ISO.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się