Nazwa przedmiotu:
Ochrona powietrza
Koordynator przedmiotu:
dr inż. / Hanna Bauman- Kaszubska / adiunkt
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
ZISK11
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2010/2011
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład300h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt150h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Ochrona środowiska, Mechanika płynów, Biologia i ekologia
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem nauczania przedmiotu jest zapoznanie ze zjawiskami i procesami zachodzącymi w atmosferze, źródłami i rodzajami zanieczyszczeń oraz ich oddziaływania na elementy środowiska, a także z zasadami działania, projektowania, stosowania urządzeń i technologii chroniących powietrze atmosferyczne.
Treści kształcenia:
W - Pojęcia podstawowe z zakresu ochrony powietrza i zanieczyszczenia atmosfery. Struktura atmosfery ziemskiej. Skład powietrza atmosferycznego. Zanieczyszczenia gazowe i pyłowe powietrza. Źródła zanieczyszczeń powietrza – naturalne i antropogeniczne. Rodzaje emisji zanieczyszczeń. Metody zbierania informacji o emisji zanieczyszczeń. Wpływ zjawisk meteorologicznych – turbulencji, wiatrów, zmian temperatury – na rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w atmosferze. Modele rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w atmosferze. Emisje głównych zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Mechanizmy oddziaływania wybranych zanieczyszczeń powietrza na środowisko. Regulacje prawne dotyczące ochrony powietrza, kryteria stosowane do oceny zagrożeń, dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń. Metody, technologie i urządzenia do zatrzymywania zanieczyszczeń pyłowych i gazowych powstających w źródłach emisji – odpylanie gazów, usuwanie składników gazowych. Technologie ograniczania emisji: dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla, lotnych związków organicznych, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Ochrona powietrza przed substancjami zapachowymi. Przeciwdziałanie globalnym zmianom atmosfery. P - Wykonanie ćwiczeń projektowych z zakresu studium zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego oraz obliczeń związanych z doborem odpowiednich urządzeń i elementów instalacji oczyszczania gazów.
Metody oceny:
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie wykładów, a także ćwiczeń projektowych. Zaliczenie wykładów następuje na podstawie uzyskanych pozytywnych ocen z dwóch sprawdzianów w ciągu semestru. W przypadku uzyskania przez studenta oceny niedostatecznej, prowadzący ustala termin sprawdzianu poprawkowego. Podstawą zaliczenia kolokwium jest otrzymanie minimum 51% możliwych do zdobycia punktów. Oceny ze sprawdzianów ustala się według następujących kryteriów: 51% - 74% - ocena dostateczna, 75% - 93% - ocena dobra, 94% - 100% - ocena bardzo dobra. Podstawą zaliczenia ćwiczeń projektowych jest: - obecność na zajęciach (dopuszczalne dwie nieobecności w semestrze), - wykonanie i obrona ćwiczeń projektowych do ostatniego dnia zajęć w semestrze. W przypadku uczęszczania na zajęcia projektowe i niezaliczenia projektów, istnieje możliwość wyznaczenia dodatkowego terminu obrony projektów bez konieczności powtórnego uczęszczania na zajęcia (termin zostanie ustalony z prowadzącym zajęcia projektowe). Ocena końcowa z przedmiotu ustalana jest jako średnia ważona w następujący sposób: - 60% oceny z zaliczenia wykładów, 40% oceny z zaliczenia ćwiczeń projektowych.
Egzamin:
Literatura:
1. Konieczyński J., Ochrona powietrza przed szkodliwymi gazami, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2004. 2. Warych J., Oczyszczanie przemysłowych gazów odlotowych, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1994.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się