Nazwa przedmiotu:
Eksploatacja wodociągów i kanalizacji
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab.inż. / Sławczo Denczew / profesor nadzwyczajny
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe z możliwością wyboru
Kod przedmiotu:
ZISS1/1
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2011/2012
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład150h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wodociągi i kanalizacja, Materiałoznawstwo, Urządzenia i konstrukcje mechaniczne
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem nauczania przedmiotu jest zapoznanie studentów z zagadnieniami dotyczącymi systemów eksploatacji wodociągów i kanalizacji (definicja eksploatacji, elementy składowe systemu eksploatacji, przykłady działania elementów i całych systemów oraz metody projektowania, wdrażania, działania, audytowania, rekomendowania, certyfikowania i akredytowania elementów i systemów eksploatacji wodociągów i kanalizacji).
Treści kształcenia:
W - Podstawy teoretyczne eksploatacji układów wodociągowych i kanalizacyjnych: teoria eksploatacji, inżynieria systemów, teoria niezawodności, bezpieczeństwo w układach wodociągowych i kanalizacyjnych, teoria wymiany i konserwacji, zapasów oraz masowej obsługi. Metodyka eksploatacji układów wodociągowych i kanalizacyjnych: organizacja eksploatacji, badania i analizy prowadzone podczas eksploatacji, zarządzanie eksploatacją, planowanie eksploatacji, ocena efektywności działania eksploatacji. Wybrane zagadnienia eksploatacji układów wodociągowych i kanalizacyjnych: sprawne usuwanie uszkodzeń, zintegrowany system płukania i badania jakości wody wodociągowej, bezodkrywkowe metody odnowy technicznej układów wodociągowych i kanalizacyjnych, awarie układów wodociągowych i kanalizacyjnych. Audytowanie systemów eksploatacji wodociągów i kanalizacji - podstawy teoretyczne oraz przykłady zastosowania w praktyce przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych
Metody oceny:
Zaliczenie tematyki wykładowej polega na zaliczeniu pisemnych kolokwiów (w terminie zerowym oraz w dwóch terminach w sesjach egzaminacyjnych, a następnie w jednym terminie w sesji poprawkowej ). W przypadku nie zaliczenia w terminie zerowym nie ma możliwości popoprawiania w sesji egzaminacyjnej, natomiast przystępuje się do zaliczenia w sesji poprawkowej. Ocena z zaliczenia w terminie zerowym jest oceną ostateczną. Zaliczenie obejmuje 3 pytania z wykładów, które są punktowane, a punktacja jest podawana do każdego pytania ( minimalna liczba punktów niezbędna do zaliczenia wynosi 9 pkt – ocena dostateczny – (3.0), 10–11 pkt – dość dobry (3.5), 12-13 pkt – ocena dobry (4.0), 14–15 pkt - ocena ponad dobry (4.5), 16-18 pkt. – ocena bardzo dobry (5.0). Obecność na wykładach nie jest obowiązkowa, lecz jest brana pod uwagę przy ustaleniu ostatecznej oceny z kolokwium zaliczeniowego. Terminy kolokwiów ustalane są ze studentami na pierwszych zajęciach.
Egzamin:
Literatura:
1. Denczew S., Królikowski A., Podstawy nowoczesnej eksploatacji układów wodociągowych i kanalizacyjnych, Arkady, Warszawa 2002. 2. Gabryszewski T., Wieczysty A., Wodociągi, Arkady, Warszawa 1983. 3. Błaszczyk W., Stamatello H., Błaszczyk P., Kanalizacja, Sieci i pompownie, Arkady, Warszawa 1983. 4. Denczew S., Podstawy modelowania systemów eksploatacji wodociągów i kanalizacji, Wydawnictwo Komitetu Inżynierii Środowiska PAN, Vol. XX, Lublin 2006. 5. Denczew S., Zasady audytowania systemów eksploatacji wodociągów i kanalizacji, Wydawnictwo Zarządu Głównego PZITS, Warszawa 2009.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się