- Nazwa przedmiotu:
- Automatyzacja systemów mechanicznych
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. / Mariusz Szreder / adiunkt
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Mechanika i Budowa Maszyn
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe z możliwością wyboru
- Kod przedmiotu:
- ZIMS05
- Semestr nominalny:
- 6 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 4
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład150h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Podstawy elektrotechniki i elektroniki
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie z podstawową wiedzą z zakresu budowy i sposobu funkcjonowania systemów mikroprocesorowych oraz ich wykorzystania do automatycznego sterowania procesami przemysłowymi. Celem nauczania przedmiotu jest poznanie architektury mikrokontrolerów, podstaw programowania systemów mikroprocesorowych i sterowników PLC.
- Treści kształcenia:
- W - Architektura i sposób funkcjonowania mikrokontrolerów o architekturze tradycyjnej, mikrokontrolery o zaawansowanej architekturze. Współpraca mikrokontrolerów z otoczeniem: współpraca z pamięciami zewnętrznymi, system przerwań, liczniki, przetworniki a/c, interfejsy transmisji szeregowej. Podstawy programowania mikrokontrolerów w języku asemblera. Charakterystyka sterowników mikroprocesorowych PLC, języki programowania. Rozproszone systemy sterowania, oprogramowanie do sterowania i wizualizacji procesów. Zastosowanie systemów mikroprocesorowych w automatyzacji przemysłowych systemów mechanicznych. L - Automatyczne sterowanie napędu elektrycznego (wybrane układy) za pomocą sterownika LOGO. Realizacja układu monitorowania i automatycznego sterowania wybranym procesem za pomocą komputera IBM PC i karty pomiarowej. Realizacja układów sterowania za pomocą systemu mikroprocesorowego DSM-51, uruchomienie programu w języku asemblera. Realizacja układu sterowania za pomocą sterownika PLC GE Fanuc (opracowanie programu w języku LD i uruchomienie).
- Metody oceny:
- Obecność studentów jest obowiązkowa na zajęciach laboratoryjnych, a na wykładach wskazana. Warunki zaliczenia przedmiotu:Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na wszystkich ćwiczeniach laboratoryjnych. Forma zaliczenia – egzamin. Ocenę z ćwiczeń laboratoryjnych wystawia nauczyciel prowadzący te ćwiczenia i przekazuje nauczycielowi odpowiedzialnemu za przedmiot. Ocena końcowa obliczana jest jako średnia ważona z oceny egzaminu i oceny końcowej z laboratorium, wg formuły (2 x wykład + 1 x laboratorium) /3. Zarówno ocena z wykładu jak i laboratorium musi być pozytywna.Wykład – egzamin pisemny przewiduje się 5 pytań z zakresu całego semestru.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Pełka R., Mikrokontrolery - architektura, programowanie, zastosowania, WKiŁ, Warszawa 1999.
2. Legierski T., i in., Programowanie sterowników PLC, Wydawnictwa Pracowni Komputerowej J. Skamierskiego, Gliwice 1998.
3. Pilot Z., Podstawy automatyki i robotyki, WSiP, Warszawa 2006.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się